Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Nowy rekord fotowoltaiki

Nowy rekord fotowoltaiki

Trina Solar to jedna z największych korporacji produkujących panele fotowoltaiczne. Należąc do czołówki rynku, ta chińska firma zajmuje się ciągłym ulepszaniem swoich produktów tak, aby były konkurencyjne nie tylko pod względem cenowym. Inwestycje w innowacje ponownie okazały się dla nich sukcesem. W tym miesiącu Trina Solar pochwaliło się kolejnym już rekordem tworzonych ogniw.

swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Jedno z należących do korporacji laboratoriów odnotowało nowy rekord efektywności konwersji paneli fotowoltaicznych. Wyniósł on 24,13% dla modelu o wymiarach 156×156 milimetrów. Było to ogniwo monokrystaliczne domieszkowane fosforem. Ten rodzaj paneli wykorzystywany jest najczęściej do pokrywania dachów i budowy małych, przydomowych elektrowni.

Na swojej stronie internetowej firma dzieli się dokładniejszymi informacjami na temat tego osiągnięcia. Wśród wielu parametrów najważniejsze wydają się napięcie obwodu otwartego i współczynnik wypełnienia, który wyniósł aż 81,47% co świadczy o tym, że ogniwo dostarcza prąd o mocy zbliżonej do maksymalnej teoretycznej. Wszystkie wyniki zostały dodatkowo potwierdzone przez inne, niezależne laboratorium znajdujące się w Japonii, Japan Electrical Safety & Environment Technology Laboratories.

Osiągnięcie wpisuje się w wizerunek firmy, która już od dłuższego czasu może pochwalić się przekraczaniem granic współczesnej fotowoltaiki. W styczniu 2014 roku ich ośrodek badawczy w połączeniu z Australian National University ustanowił rekord efektywności na poziomie 24,37%. Ten jednak odnosił się nie do przemysłowego ogniwa o powierzchni rzędu 2,5 metra kwadratowego, a jedynie mini-panelu o polu 4 centymetrów kwadratowych. Wrzesień tego samego roku przyniósł pierwszy rekord światowy – komercyjną fotowoltaikę o dużej powierzchni i efektywności 22,94%. Od tego czasu co kilka miesięcy Trina ustanawia wzorce jakości w sektorze, a jej kolejne produkty charakteryzują się wysokimi parametrami. Warto zauważyć, że obecny projekt komercyjny dogonił jakością wcześniej wyprodukowane ogniwa badawcze w ciągu zaledwie 3 lat. Wspomniał o tym wiceprezes firmy podczas prezentacji modelu.

Obecność gigantów typu Trina Solar jest niezbędna by utrzymać dynamiczne tempo rozwoju sektora. Prowadzone przez ich prace badawcze świetnie uzupełniają się z projektami uczelni i innych instytucji, wywierając ciągłą presję na branży, która następnie dostarcza lepszych produktów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.