Nowy stadion w Minnesocie jest w 100% pasywny

 

Rozpoczęły się mistrzostwa w lidze Super Bowl amerykańskiego NFL, ale rywalizacja sportowa nie był jedyną myślą przewodnią wydarzenia. Tegoroczny mecz mistrzostwa odbył się na stadionie w Minneapolis, który jest uhonorowany złotym certyfikatem LEED. Może on pochwalić się pełną pasywnością, dzięki wykorzystaniu systemów energii odnawialnej oraz zastosowaniu energooszczędnych technologii w budynku.

Super Bowl LII, Super Bowl LII architecture, sustainable football stadium, U.S. Bank Stadium super bowl, Minneapolis Super bowl 2018, LEED Gold football stadium, sustainable NFL stadium, U.S. Bank Stadium by HKS, stack effect in stadium design, eco-friendly stadium design, ETFE roof, ETFE stadium design, Super Bowl LII Minneapolis,

Śnieżny klimat Minneapolis był sporym wyzwaniem dla projektantów tego stadionu o powierzchni prawie 170 tysięcy metrów kwadratowych.

Swoim kształtem budynek nawiązuje z jednej strony do poszarpanych, lodowych formacji, a z drugiej do długich łodzi wikingów znanych z doskonałego radzenia sobie w zimnym, śnieżnym klimacie europejskiej północy.

Kształt budynku podyktowany jest także względami praktycznymi. Dzięki pochyleniu dachu śnieg zsuwa się z niego samoczynnie, a południowa ekspozycja maksymalizuje możliwość roztapiania go.

 

Dach stadionu, zainspirowany skandynawskim budownictwem, zbudowany został z bardzo lekkich stalowych kratownic. Pokryto go folią z ETFE (tetrafluoroetylen etylenu), co doskonale wpływa na oświetlenie wnętrza.

Oprócz folii ETFE budynek posiada wiele przeszkleń w ścianach, co zapewnia jeszcze lepsze doświetlenie wnętrza i zmniejsza zapotrzebowanie energetyczne stadionu. Elewację budynku pokryto cynkiem, który wybrano z uwagi na dużą trwałość i niewielki koszt utrzymania oraz konserwacji. Budynek zoptymalizowano także pod kątem naturalnej wentylacji. Zimą pozwala to na ogrzanie miejsc dla widzów, a latem zapewnia dostęp do świeżego powietrza.

W budynku wykorzystano systemy odzysku ciepła i wydajną wentylację, która napędzana jest energooszczędnymi silnikami. Technologie te pozwoliły na zmniejszenie o 16% rachunków za energię elektryczną w porównaniu z mniejszym stadionem, jaki poprzednio był głównym obiektem sportowym Minneapolis – Metrodome. Dodatkowo koszty oświetlenia zredukowano o 37%, dzięki zastosowaniu oświetlenia LED. Wprowadzono także politykę zerowej ilości odpadów.