Ocieplenie klimatu ograniczy migrację słowików?

Zmiany klimatyczne mają szeroki wpływ na przyrodę, czasem objawia się to w zaskakujący sposób. Do nieoczekiwanych skutków można zaliczyć m.in. ewolucyjne skracanie skrzydeł u słowików. W przyszłości gatunek znany z pięknego śpiewu może nie być zdolny do corocznych migracji.

Carolina Remacha i Javier Pérez-Tris wraz ze współpracownikami z Uniwersytetu Complutense w Madrycie przeanalizowali dane zbierane przez ostatnie 20 lat dotyczące zmienności kształtów skrzydeł i przeżycia w dwóch populacjach słowików w Hiszpanii. Naukowcy doszli do niepokojących wniosków.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Klimat a „podcinanie” skrzydeł słowikom

Hiszpańscy naukowcy po przeanalizowaniu danych odkryli, że średnia długość skrzydeł słowika w stosunku do długości jego ciała zmniejszyła się w ciągu dwóch ostatnich dekad. Zmiany są na tyle zaawansowane, że mogą ograniczać migracje (i tym samym zmniejszać szansę na przeżycie). 

„Istnieje wiele dowodów na to, że zmiany klimatu wpływają na ptaki wędrowne, w ciągu ostatnich kilku dziesięcioleci zmieniając ich datę przybycia i datę lęgu oraz cechy fizyczne” – stwierdziła główna autorka badania, Carolina Remacha.

Słowik rozmnaża się w Europie i niektórych obszarach Azji a przed zimą migruje do Afryki Subsaharyjskiej. Wkrótce ptaki mogą nie być zdolne do dalekich wędrówek, co wpłynie na ich przeżywalność.

Badania opublikowano w „The Auk: Ornithological Advances”.

Źródło: naukawpolsce.pap.pl