Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oczyszczanie powietrza

Oczyszczanie powietrza

Dużo wiemy o zanieczyszczeniu powietrza, które wciąż się powiększa. Wiemy, jak go unikać, nie produkować więcej, ale… co zrobić z tym, które już jest? Tu z pomocą przychodzą nam oczyszczacze powietrza.

Co „wisi” w powietrzu?

Najwięcej czasu spędzamy w pomieszczeniach. Jedni w domu, inni w pracy albo szkole, niektórzy w przedszkolu. W budynkach powietrze to nie sama świeżość, ale także różne niechciane dodatki. Może w nim znajdować się kurz, różnego rodzaju pyłki, które powodują uczulenie. W powietrzu mogą unosić się duże ilości zanieczyszczeń takich jak pyły, inne składniki smogu czy spaliny. Znajdują się w nim też bakterie, wirusy oraz różne zapachy. To wszystko może tworzyć naprawdę brudne powietrze.

Sprytne urządzenia

Aby nie wdychać tych wszystkich zanieczyszczeń, możemy użyć oczyszczacza powietrza. To takie bardzo sprytne urządzenie, które zasysa brudne powietrze i oddaje nam czyste. Jak to się dzieje? To wszystko dzięki specjalnym filtrom. One wyłapują zanieczyszczenia i już ich nie wypuszczają. Niektóre rozbijają je w taki sposób, żeby nie były już szkodliwe. Inne po prostu chowają je w swoim wnętrzu.

Dodatki specjalne

Oczyszczacze mogą też mieć specjalne moce. Na przykład część z nich wypuszcza parę wodną jako przyjemną mgiełkę. W ten sposób nawilżają powietrze. Inną supercechą jest jonizacja. Brzmi tajemniczo, prawda? Jony to takie bardzo małe cząsteczki. Te, które wypuszcza oczyszczacz, mają ładunek ujemny. To cząsteczki do zadań specjalnych. Jony przyciągają i sklejają pyły. Sprawiają też, że one opadają, jakby były bardzo ciężkie. Do tego, większość urządzeń elektrycznych wytwarza jony dodatnie. Nasze jony ujemne je wyrównują.

Takie dodatkowe cechy to plusy. Może jednak nie wszystkie są nam niezbędne. Najważniejsze, żeby oddychać czystym, zdrowym powietrzem.

SŁOWNICZEK EKO-POJĘĆ

Filtr

Jon

Oczyszczacz powietrza

Zanieczyszczenie powietrza

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.