Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Odkryto bioplastik, który nadaje się do recyklingu i jest biodegradowalny

Odkryto bioplastik, który nadaje się do recyklingu i jest biodegradowalny

Naukowcy z Japonii opracowali bioplastik, który jest zarówno trwały, jak i biodegradowalny. Jest wytrzymały jak tradycyjne tworzywa sztuczne, ale, w przeciwieństwie do nich, rozkłada się w wodzie. Czy mamy do czynienia z przełomem w walce z zanieczyszczeniem mórz i oceanów mikroplastikami?

Reklama

Bioplastik z Japonii

Zespół naukowców z RIKEN Center for Emergent Matter Science (CEMS) pod kierunkiem Takuzo Aidy opracowali bioplastik, który ma mieć takie same właściwości, jak zwykłe tworzywa sztuczne, ale jednocześnie ma być bardziej przyjazny środowisku. 

Jak doskonale wiadomo, tworzywa sztuczne są szkodliwe dla środowiska, gdyż nie ulegają biodegradacji. Mikroplastiki zanieczyszczają morza, oceany i gleby, a także trafiają do organizmów ludzi i zwierząt, negatywnie na nie wpływając. Obecne biodegradowalne materiały, takie jak PLA, są wodoodporne, przez co nie rozkładają się w oceanie. Bioplastik opracowany przez zespół Aidy rozwiązuje ten problem dzięki zastosowaniu supramolekularnych polimerów z wiązaniami jonowymi.

W kontrolowanych warunkach plastik rozpuszcza się w wodzie, co oznacza, że odpady, które powstały podczas produkcji, nie będą zagrażać środowisku. Ponadto, po recyklingu można odzyskać większość surowców, co czyni ten bioplastik jeszcze bardziej biodegradowalnym.

Nowoopracowany plastik jest nietoksyczny, niepalny i w pełni biodegradowalny. W glebie rozkłada się w ciągu 10 dni, dostarczając takich składników odżywczych, jak fosfor i azot. Być może więc doczekamy czasów, kiedy będziemy produkować i używać tworzyw sztucznych, mających znacznie mniej negatywny wpływ na środowisko…

Najbardziej obiecującym zastosowaniem tego wynalazku wydaje się druk 3D. Może zostać użyty w produkcji wytrzymałych elementów konstrukcyjnych, elastycznych komponentów czy precyzyjnych części wymagających dużej odporności na zarysowania. W druku 3D sprawdzi się szczególnie w aplikacjach medycznych i związanych z ochroną zdrowia, gdzie kluczowa jest biodegradowalność i bezpieczeństwo materiału.

Czytaj też: Mikroplastik w chmurach. Japońscy naukowcy dokonali niepokojącego odkrycia

Źródło: science.org
Fot.: Canva (richcarey/Getty Images, Image Source/Photo Images)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.