OFICJALNIE: Program “Mój Prąd” zostanie uruchomiony na koniec sierpnia

Ministerstwo Środowiska poinformowało, że termin ogłoszenia naboru wniosków do programu “Mój Prąd” planowany jest na przełom sierpnia i września 2019 roku.  Za przyjmowania wniosków i wypłacanie dofinansowania odpowiedzialny będzie Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dofinansowanie obejmuje zwrot 5 tys. zł kosztów instalacji (nie więcej niż 50 proc.). 

Założenia przygotowanego programu

Program “Mój Prąd” obejmuje mikroinstalacje – instalacje fotowoltaiczne o mocy od 2 kW do 10 kW i dotyczy inwestycji, które nie były zakończone przed dniem ogłoszenia konkursu (przy czym, za zakończenie uznaje się datę wymiany licznika, nie podłączenia instalacji lub montażu). Zakończenie instalacji fotowoltaicznej musi nastąpić przed dniem składania wniosku. Ministerstwo Energii współpracując z Ministerstwem Środowiska przyjęło, że termin kwalifikacji kosztów to 23 lipca 2019 roku. Udzielona dotacja ma pokryć zarówno wydatki związane z zakupem, jak i montażem instalacji PV, która została “wyprodukowana nie później niż 24 miesiące przed instalacją”.

Program “Mój Prąd” nie łączy się z programem Czyste Powietrze

W założeniach programu czytamy, że “jeżeli wnioskodawca otrzymał dofinansowanie lub jest w trakcie realizacji inwestycji fotowoltaicznej w ramach innego programu, nie może ubiegać się o ponowne wsparcie w ramach programu Mój Prąd.” Minister Energii, Krzysztof Tchórzewski, poinformował, że dotacja z “Mojego Prądu” podobnie jak z “Czystego Powietrza” może łączyć się z ulgą termomodernizacyjną.

Dla kogo dofinansowanie?

Beneficjentami programu są osoby fizyczne, które złożą wniosek o dofinansowanie. Osoba starająca się o udział w programie jest zobowiązana do wyrażenia zgody na przeprowadzenie kontroli instalacji. Kontrola może odbyć się w okresie 3 lat od dnia wypłaty dofinansowania.

Jak złożyć wniosek?

Wnioski o dofinansowanie w programie Mój Prąd składane będą w formie papierowej. Można je przesłać np. pocztą, kurierem lub złożyć osobiście w budynku Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Do wniosku o dofinansowanie należy załączyć: fakturę za zakup i montaż instalacji PV, dowód zapłaty faktury, dokument potwierdzający instalację licznika dwukierunkowego wraz z danymi identyfikacyjnymi konkretnej umowy kompleksowej. NFOŚiGW poinformowało, że na swojej stronie internetowej opublikuje wzór dokumentu zostanie opublikowany wraz z ogłoszeniem naboru.

11 comments
  1. to nie komentarz a pytanie, jakie warunki formalne musi spełniać właściciel obiektu i sam obiekt, aby otrzymać dofinansowanie?

  2. Panie Eugeniuszu, jedynymi warunkami jest posiadanie domu jednorodzinnego i brak instalacji fotowoltaicznej na dachu. Warto też mieć rachunki za prąd wyższe niż 120 zł miesięcznie – wtedy instalacja fotowoltaiczna jest najbardziej opłacalna. 🙂

  3. Jakie warunki musi spełnić własciciel by otrzymać dofinansowanie ,jestem na emeryturze posiadam dom na wsi ,od maja do wrzesnia przebywam, i prowadzę działalnosć wynajem pokoi za energię płacę powyżej 200zł

  4. Panie Adamie, rachunek 130 zł to takie minimum, żeby instalacja fotowoltaiczna dla domu się opłacała i szybko zwróciła. Jeśli ma Pan nowo wybudowany dom proszę poczekać na pierwsze faktury za energię elektryczną – zobaczy Pan bieżące zużycie, dzięki któremu uda się dobrać odpowiednią moc przyszłej instalacji.

  5. Jestem rolnikiem i bardziej pasowało by mi zamontować panele fotowoltaiczne na budynku gospodarczym gdyż dach jest skierowany na południe a dach domu już nie i w dodatku zacieniony przez las. Czy jest możliwe założenia tej inwestycji na budynku gospodarczym?

  6. Tak. Jeśli jest Pan rolnikiem, możliwe, że będzie bardziej opłacalne skorzystać z ulgi inwestycyjnej na fotowoltaikę w podatku rolnym.

  7. Witam ja obecnie wynajmuję mieszkanie w Bloku od osoby prywatnej czy mogę się starać o dofinansowanie na prąd.

  8. Pani Jadwigo, dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł dotyczy jedynie inwestycji w instalację fotowoltaiczną, która produkuje prąd ze słońca. Nie jest to dofinansowanie do rachunków za prąd.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej: