Ogromna farma fotowoltaiczna uruchomiona w Holandii

Ogromna farma fotowoltaiczna w Holandii

Zakończono uruchomienie farmy fotowoltaicznej Sunport Delfzijl, która jest największą tego rodzaju instalacją w Holandii. Ta budowana ponad rok farma składa się z około 120 tysięcy modułów fotowoltaicznych, zajmujących obszar 30 ha. Generuje ona moc około 30 MWp.

Wartość inwestycji to aż 40 milionów euro. Zbudowana została przez firmę Wirsol, która ma już na swoim koncie budowę inwestycji o podobnej skali m.in. w Danii, gdzie dwa lata temu wybudowała farmę PV o mocy 61 MW.

Farma Sunport Delfzijl ulokowana jest w pobliżu portu w Groeningen i dostarcza energii dla firm, ulokowanych w tym rejonie. Odbiorcą energii z instalacji jest koncern Eneco, specjalizujący się w OZE. Dostarcza on prąd m.in. holenderskiemu przewoźnikowi kolejowemu Nederlandse Spoorwegen, który jak pisaliśmy w pełni zasila swoje pociągi ze źródeł odnawialnych.

Inwestycja nie jest bez znaczenia także dla samego portu: Coraz wyraźniej widać, że dostęp do zielonej energii jest kluczowy dla lokowania firm w strefie portu w Groningen – mówi dyrektor zarządcy portu w Groeningen, Harm Post.

Całkowity potencjał fotowoltaiki w Holandii na koniec roku 2015 wyniósł 1465 MW. Dalszy rozwój tego sektora związany jest z działaniami władz tego kraju, aby do 2020 roku w krajowym miksie energetycznym OZE stanowiło 14%, a do 2023 roku 16%. W roku 2015 elektrownie fotowoltaiczne w Holandii wyprodukowały ponad 1,1 miliarda kWh przy bardzo wysokim uzysku – jak szacuje stowarzyszenie Holland Solar na każdy 1 Wp zainstalowanego w kraju przypada 0,92 kWh rocznie.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Ogrzewanie geotermalne, ścieżki rowerowe – co trzeba zrobić, aby dostać sześć zielonych gwiazdek?

Następny artykuł

W Dąbkach powstanie dachowa instalacja fotowoltaiczna

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , , , , ,