Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Opóźnienia w wypłacie dofinansowań do PV w Chinach. Czy to zwiastuje bankructwa?

Opóźnienia w wypłacie dofinansowań do PV w Chinach. Czy to zwiastuje bankructwa?

Chiny mają obecnie około 17,4 miliarda dolarów zaległości w wypłacie dofinansowań dla firm z sektora odnawialnych energii. Jak informuje chińska Narodowa Administracja Energetyki (NEA), opóźnienia te powodują, że w niektórych projektach w Ningxia prace zatrzymały się, a inwestorzy nie są w stanie opłacić kwot potrzebnych na ich utrzymanie.

Reklama

Liutong Zgang, dyrektor firmy konsultingowej WaterRock Energy Economics z Hong Kongu, powiedział, że dofinansowania do projektów solarnych i wiatrowych składają się z dwóch elementów: taryfy węglowej i dodatkowego subsydium. Taryfa węglowa to opłata, jaką co miesiąc płaci sieć przesyłowa za pobraną energię elektryczną. Niestety, wysokość tej opłaty nie jest w stanie pokryć wysokości rat kredytu, jakie płacą właściciele spółek fotowoltaicznych.

Zhang komentuje, że projekty, których budowa została uruchomiona po lutym 2015 roku, nie otrzymały jeszcze subsydiów. Co gorsze, jak wskazuje analityk, Ningxia jest prowincją, w której taryfa węglowa jest najniższa w całych Chinach. To tylko potęguje problem z płynnością finansową inwestorów.

Jak przypuszcza analityk, poważne problemy finansowe trapiące sektor, nie są aż tak duże, by doprowadzić do np. zamykania farm fotowoltaicznych. Mimo to należy spodziewać się awaryjnej wyprzedaży części udziałów w tych projektach po bardzo okazjonalnej cenie.

Nie wszyscy analitycy są takimi optymistami jak Zhang. Morgan Kuo z WiSolPro Consulting na Tajwanie mówi: „Historia ta zakończy się dużą serią konsolidacji”.

Jak mówi anonimowy przedstawiciel władz, problem przemysłu fotowoltaicznego w Chinach polega na tym, że dofinansowania pozostają cały czas na tym samym poziomie, a większość środków na taryfy gwarantowane trafia właśnie do operatorów systemów PV, co hamuje różnorodność OZE w tym kraju.

W związku z powyższym problemem Chiny chcą zakończyć obecny projekt wsparcia dla systemów PV. Przewiduje się albo zmniejszenie kwot nowych mocy słonecznych, albo też zmianę metody wsparcia na np. redukcję płaconych podatków czy pomoc w innych pozatechnicznych kosztach.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.