Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Ørsted wyhoduje koralowce na morskiej farmie wiatrowej w Tajwanie 

Ørsted wyhoduje koralowce na morskiej farmie wiatrowej w Tajwanie 

Ørsted planuje wyhodować koralowce na terenie morskiej farmy wiatrowej. Rafa koralowa ma pokryć turbiny wiatrowe Greater Changhua na Tajwanie. To pierwszy projekt, który w ten sposób łączy energię odnawialną z przywracaniem bioróżnorodności. 

Reklama

Ørsted wyhoduje koralowce na morskiej farmie wiatrowej 

Duńska firma energetyczna i lider w rozwoju morskich farm wiatrowych Ørsted planuje połączyć ochronę klimatu i środowiska w jednym projekcie. Założeniem planu ReCoral jest wyhodowanie rafy koralowej na terenie jednej z farm wiatrowych zlokalizowanych na otwartym morzu. 

Fundamenty morskich turbin wiatrowych mają stać się nowym siedliskiem morskim, mającym wspierać przetrwanie koralowców, a także regenerację naturalnych miejsc pokrytych rafami. 

Koralowce mają rozwijać się na terenie morskiej farmy Greater Changhua. Moc zlokalizowanej na Tajwanie farmy wiatrowej to aż 2.4 GW. Ørsted planuje rozmnożyć tam część parzydełkowców z okolic Wysp Penghu położonych na zachodzie kraju. 

Czy powierzchnia turbin wiatrowych to dobre miejsce dla hodowli koralowców?

Do realizacji projektu ReCoral Ørsted włączył ekspertów z zakresu biologii morskiej i ochrony środowiska, aby zapewnić, że rozwój rafy na powierzchni fundamentów turbin wiatrowych będzie możliwy i nie zagrozi koralowcom. 

image 3
Wizualizacja rozwoju koralowców na morskiej farmie wiatrowej. Źródło: orsted.com

(…) twórcy tej odważnej inicjatywy mają wiele istotnych wyzwań do rozwiązania, ponieważ chcą przejść od próby weryfikacji koncepcji w kierunku pełni skalowalnego wdrożenia. Zachęcające jest jednak to, że branża przemysłowa współpracuje z naukowcami i organizacjami pozarządowymi zajmującymi się ochroną środowiska w celu zapewnienia ambitnych i zakrojonych na szeroką skalę wyników, które są wymaganepodsumowuje Ove Hoegh-Guldberg, profesor studiów morskich na University of Queensland w Brisbane w Australii.

Koralowce potrzebują do wzrostu odpowiedniej temperatury, którą do tej pory zapewniały jej morskie płycizny. Niestety wraz z ociepleniem klimatu, mórz i oceanów, rafy koralowe zaczęły masowo wymierać. 

Turbiny wiatrowe są położone w odległości 35-60 km od wybrzeża, co sprawia, że umieszczenia larw koralowców na fundamentach konstrukcji pozwoli im rosnąć wystarczająco blisko powierzchni wody z odpowiednim dostępem do słońca. Z kolei ruch urządzeń zagwarantuje im stabilną temperaturę otoczenia. Dzięki temu rafa będzie mniej narażona na ciepło, a tym samym blaknięcie. 

Ørsted jest świadomy wyzwań, jakie stwarza realizacja projektu ReCoral, ale zapewnia, że wykonane testy, a także wyniki badań naukowych dają ogromną nadzieję na sukces. Po udanej próbie skalowania firma energetyczna planuje podzielić się wynikami oraz metodami, aby umożliwić hodowanie koralowców w pobliżu wiatraków na całym świecie. 

Zbieranie jaj koralowców 

Proces hodowania nowej rafy koralowej jest całkowicie nieinwazyjny. Ørsted planuje zbierać tylko te jaja, które zostałyby zmarnowane. Koralowce produkują miliardy jaj, a duża część z nich jest wyrzucana na brzeg i obumiera. 

Aby pokryć konstrukcję wiatraków kolorową rafą, firma energetyczna planuje zebrać jaja koralowców, a następnie umieścić je w specjalnych inkubatorach, gdzie mogą dojrzeć. Następnie rozwinięte larwy mają być przeniesione na morską farmę wiatrową. 

PJ1UPllMYkGK kZnEV01onI IjtAZ3XzvNcJ5vCYW9OwB9MRMjO98zT4nFhI9 VNw5u5O ZYUfpKpyYjuMR0VO8f6ON6NptmZzSfsyvQqJVgnQViBfEefOkMADBRJHl01Cq1gu9acREq5GmZTn1GMDo
Zebrane jaja koralowców. Źródło: orsted.com

Ørsted przewiduje, że na czterech turbinach wiatrowych mogą osiedlić się dziesiątki tysięcy koralowców. Jeżeli uda im się dojrzeć, w przeciągu zaledwie kilku kolejnych lat mogą one stworzyć miliony larw. 

Rafy koralowe są niezbędne dla przetrwania prawie ⅕ gatunków

Koralowce są domem dla 1,75 miliona z 9 milionów gatunków żyjących na planecie. To najbardziej zróżnicowany ekosystem, który jest wyjątkowo wrażliwy na zmiany klimatu. Szacuje się, że do 2050 roku aż 75% raf koralowych może być krytycznie zagrożona. 

Tego roku byliśmy świadkami szóstego masowego blaknięcia Wielkiej Rafy Koralowej. Bezpośrednią przyczyną tego zjawiska jest ocieplenie oceanów. Podwyższenie temperatury wody, związane z antropogenicznymi zmianami klimatu, wywołuje u koralowców stres. To prowadzi z kolei do zaburzenia symbiozy pomiędzy koralowcami a glonami, które nadają jej kolor i są gwarantem utrzymania ich przy życiu. W ostatnim czasie zaobserwowano wzrost temperatury wody w okolicach Wielkiej Rafy Koralowej – była nawet o 4°C wyższa niż normalnie. 

Pomimo bardzo złych wieści o stanie największego ziemskiego ekosystemu, Australijski Instytut Nauk o Morzu zaobserwował w ostatnim czasie największy przyrost pokryty koralowej w ciągu ostatnich dekad. 

Źródło: orsted.com, climatechangenews.com, cnbc.com

Fot. główna: Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.