Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Osiem domów, które generują więcej energii niż zużywają

Osiem domów, które generują więcej energii niż zużywają

Rachunki za elektryczność czy ogrzewanie w przyszłości mogą stać się tylko wspomnieniem. Idea domu pasywnego znana jest już od dawna, a w Polsce powstaje sporo takich inwestycji.  Dzięki postępowi w technologii budowlanej już niedługo popularne mogą stać się domy o dodatnim współczynniku energetycznym: produkują one więcej energii niż zużywają, więc są bardzo  opłacalną a jednocześnie ekologiczną inwestycją. Dodatkowym nowoczesnym atutem jest możliwość zasilania okolicznych domów energią ze źródeł odnawialnych. Poniżej przedstawiamy osiem projektów takich inwestycji:

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

231484135080 1 1 770 512

ZEB House firmy Snøhetta

Wybudowany został w Larviku w Norwegii. Jest to pilotażowa inwestycja firmy Snøhetta. Wszystko w tym domu zaprojektowane zostało pod kątem optymalizacji zbierania energii – mocno pochylony w kierunku południowo-wschodnim dach pokrywają panele fotowoltaiczne, a ciepła dostarcza instalacja geotermalna. Dom ma ponad 200 m2 i wybudowany został jako demonstracja nowoczesnych technologii, mająca pokazać, że domy o dodatnim bilansie energetycznym mogą być ładne, wygodne i możliwe do zbudowania w dowolnym miejscu.

531484135085 1 2 770 512

Dom o ujemnym bilansie węglowym ArchiBlox

Inwestycja ta znajduje się w Australii i od razu stała się hitem – to pierwszy domu w tym kraju, którego węglowy odcisk stopy jest ujemny. Zbudowany przez ArchiBlox dom generuje więcej energii elektrycznej niż sam zużywa, dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu. Dom ten ma powierzchnię około 75 m2 i w całości zbudowany został z nietoksycznych, bezpiecznych i zielonych materiałów. Oprócz paneli PV dom wyposażono w ogromne okna, mające pozwolić na dobre oświetlenie wewnętrznej przestrzeni światłem naturalnym co pozwala zmniejszyć wydatki na prąd elektryczny. Elementy takie jak zintegrowany pionowy ogród czynią dom jeszcze bardziej pro ekologicznym.

331484135089 1 3 770 512

Heliotrop Ralpha Discha

Ta znajdująca się w Fryburgu Bryzgowijskim w Niemczech inwestycja to dom, który został zoptymalizowany – w całości – pod kątem zbierania energii słonecznej. Na dachu Heliotropu zainstalowane są moduły fotowoltaiczne o łącznej mocy 6,6 kW, które śledzą ruch słońca w celu maksymalizacji uzyskiwanej mocy przez cały dzień. Śledzenie to możliwe jest dzięki temu, że cały dom obraca się wokół swojej środkowej osi. Dodatkowo inwestycja zawiera kolektory słoneczne, zbierające ciepło, które wykorzystane jest do ogrzewania wnętrza i ciepłej wody użytkowej. Architekt, który zaprojektował ten nietypowy dom – Ralph Disch – pomyślał także o innych zielonych technologiach. Dom zawiera system recyclingu wody deszczowej i zużywanej w domu a także kompostującą toaletę. Dzięki tym wszystkim pomysłom dom generuje sześć razy więcej energii niż sam zużywa.

971484135093 1 4 770 512

Rezydencja Canon Beach w Oregonie

Dom ten zaprojektowany został przez Nathan Good Architects z Oregonu. Rezydencja ta ma wszystko, czego można wymagać od luksusowego domku w lesie – trzy sypialnie, piękną okolicę i widok na ocean. Architekci nie poświęcili jednak ekologii dla luksusu – ten dom również zużywa mniej energii niż sam generuje. Wszystko dzięki zastosowaniu wielu technologii – od rekuperacji poprzez ogniwa fotowoltaiczne i kolektory słoneczne do podgrzewania wody, aż po pompę ciepła i instalację geotermalną.

711484135097 1 5 770 512

Home For Life AART Architects

Ten duży, nowocześnie wyglądający dom zaprojektowany został przez AART Architects w ramach obejmującej osiem domów inwestycji FKR Holding. Spółka ta wybudowała osiem „aktywnych”, zaprojektowanych przez różne zespoły architektów, chcących zaprezentować jak wyglądać będą ekologiczne domy przeszłości. Rezydencja ma powierzchnię prawie 190 m2, dwie sypialnie i w pełni wykorzystuje docierającą do niej energię słoneczną. Na dachu znajdują się panele fotowoltaiczne generujące prąd, a ogromne okna pozwalają na ogrzewanie wnętrza promieniami słonecznymi. W zimie około 50% ciepła w domu pochodzi z pasywnego, słonecznego ogrzewania, dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu okien. Pozostałe 50% pochodzi kolektorów słonecznych i pompy ciepła. Aby temperatura w domu była zawsze odpowiednia w rezydencji zamontowano automatyczny system wentylacji grawitacyjnej.

931484135134 1 6 770 512

B10 Aktivhaus Wernera Sobka

Studio architektoniczne Werner Sobek Group zaprojektowało ten dom jako nastawiony na produkcję ekologicznej energii dom aktywny (Aktivhaus), który nie dość, że produkuje energię elektryczną na własne potrzeby to może zasilać dwa samochody elektryczne oraz dom sąsiadów. Ten mający około 85 m2 parterowy dom wyposażono w inteligentny system energetyczny, który może być kontrolowany z poziomu smartfona lub tabletu. Inteligencja systemu polega na tym, że adaptuje się on do zwyczajów mieszkańców i dzięki temu optymalizuje zużycie energii elektrycznej produkowanej przez znajdujące się na dachu ogniwa fotowoltaiczne. System fotowoltaiczny tego domu produkuje około 8300 kWh rocznie.

721484135138 1 7 770 512

Domy Roxbury E+ opracowane przez Interface Studio

Domy aktywne to nie tylko inwestycje wolnostojące. Interface Studio Architects zaprezentowało zespół domów szeregowych zaprojektowanych tak, aby produkowały więcej energii elektrycznej niż zużywają. Panele fotowltaiczne tej inwestycji, znajdującej się w Bostonie w stanie Massachusetts w USA produkują około 10000 kWh rocznie, co znacznie przekracza zapotrzebowanie ich mieszkańców. Dzięki temu właściciele domu mogą z zyskiem odsprzedawać energię do sieci.

441484135171 1 8 770 512

Solcer House zaprojektowany w Cardiff University przez Phila Jonesa

To pierwszy dom w Wielkiej Brytanii o dodatnim bilansie energetyczny. Solcer House, dzięki instalacji paneli fotowoltaicznych na dachu generuje dostatecznie dużo energii elektrycznej, aby móc oddawać ją do sieci przez osiem miesięcy w roku. Zużycie energii przez sam dom jest także bardzo małe z uwagi na zastosowanie nowoczesnych technologii. Jednocześnie dom jest tani w budowie. Inwestycja wyposażona jest w trzy wygodne sypialnie, a mimo to jej wybudowanie kosztuje jedynie lekko ponad 195 tysięcy dolarów – mniej niż średni koszt budowy domu w rejonie dużego miasta w Wielkiej Brytanii.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.