Wiadomości OZE Osiemnastolatek stworzył nowy, wydajny system wyłapywania i magazynowania CO2 z atmosfery 20 grudnia 2017 Wiadomości OZE Osiemnastolatek stworzył nowy, wydajny system wyłapywania i magazynowania CO2 z atmosfery 20 grudnia 2017 Przeczytaj także Smog Mieszkańcy będą mogli zaskarżyć programy antysmogowe. Rząd daje nowe narzędzie Rząd chce umożliwić mieszkańcom, organizacjom społecznym i przedsiębiorcom zaskarżanie do sądów administracyjnych lokalnych programów ochrony powietrza. Ta zmiana może zwiększyć presję na samorządy odpowiedzialne za walkę ze smogiem. Dane pokazują bowiem, że mimo obowiązywania uchwał antysmogowych wiele gmin wciąż nie realizuje ich skutecznie. Smog Cichy rywal na Mundialu 2026. Smog może obniżyć wydolność piłkarzy nawet o 10% Badania nad jakością powietrza wskazują, że zanieczyszczenie może realnie wpływać na przebieg wysiłku fizycznego na najwyższym poziomie sportowym. W kontekście trwającego Mundialu 2026 może to oznaczać nie tylko wolniejsze tempo gry, ale też zmiany w parametrach wydolnościowych zawodników. Nawet przy ogromnym postępie i rozwoju sektora OZE na świecie nadal produkcja dwutlenku węgla pozostaje sporym problemem – obecnie ponad 80% światowej energii elektrycznej pochodzi ze spalania paliw kopalnych. Osiemnastoletni Ethan Novek stworzył system, który ma umożliwić spalanie tych paliw bez negatywnych konsekwencji. Opracowane przez niego urządzenie wyłapuje do 80% dwutlenku węgla ze spalin, a jego koszt to około 10 dolarów za tonę CO2 – jest on około 85% mniejszy niż z wykorzystywanych obecnie standardowych systemów. Novek swojego odkrycia dokonał w swojej szkolnej pracowni chemicznej. Obecnie do wiązania dwutlenku węgla używa się amin. Związki te reagują selektywnie z tym gazem. Następnie powstałe substancje są ogrzewane, by uwolnić zgromadzony dwutlenek węgla, który może zostać skonwertowany do innych związków. A te mogą być powtórnie wykorzystane w przemyśle. Reklama Jednakże – wykorzystanie aminów jest drogie i problematyczne. Substancje te wymagają dużych ilości ciepła, by uwolnić dwutlenek węgla. Novek opracował technologię, która jest znacznie prostsza w wykorzystaniu i wymaga mniej ciepła. Zaczął bazować na procesie produkcji mocznika – azotowego nawozu dla rolnictwa. Zauważył, że nadaje się on do separacji i wyłapywania dwutlenku węgla ze spalin z kotłów opalanych paliwami kopalnymi. Zasada działania jest prosta – spaliny z kotła kierowane są do kąpieli w roztworze wody z amoniakiem. Gazy, takie jak azot czy tlen, przechodzą przez nią bez problemu, a dwutlenek węgla reaguje z amoniakiem i formuje sól. Może być ona następnie rozdzielona na amoniak i CO2 z pomocą rozpuszczalnika, co pozwala na pełen recycling materiałów aktywnych w systemie. Uzyskany dwutlenek węgla może być łatwo przekształcony w kwas octowy lub gaz syntezowy. Proces ten wymaga o 75% mniej energii niż konkurencyjne metody. Uwagę na odkrycie Novka zwrócił profesor Menachem Elimelech z Yale i wraz z ambitnym osiemnastolatkiem napisał publikację, w której opisali i zbadali własności nowej technologii. Artykuł ten ukazał się w Environmental Science & Technology Latters. Jednocześnie Novek założył firmę, której zadaniem jest uruchomienie pilotażowej instalacji do wyłapywania CO2. Eksperymentalny reaktor ma wyłapywać do tysiąca kilogramów zanieczyszczeń dziennie. Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.