Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Oszczędzaj pieniądze i energię – siedem zrównoważonych systemów ogrzewania domu

jak wygląda pompa ciepła

Oszczędzaj pieniądze i energię – siedem zrównoważonych systemów ogrzewania domu

Gdy nadchodzi zima, wydatki związane z ogrzewaniem naszych domów potrafią nadwyrężyć niejeden budżet. Dodatkowo, większość z tradycyjnych metod ogrzewania nie jest zbyt przyjazna dla środowiska. Na szczęście istnieje szereg ekologicznych alternatyw, które pozwalają nam oszczędzić sporo pieniędzy oraz zadbać o nasze otoczenie. Poniżej wymieniamy siedem technologii przekładających się na niższą emisję i mniejsze rachunki. 

Reklama

Systemy geotermalne 

Wykorzystanie energii geotermalnej jest ekologiczne i ekonomiczne. Tego rodzaju system czerpie energię cieplną spod powierzchni ziemi. Dzięki temu, że pod ziemią jest znacznie cieplej niż nad nią (szczególnie w zimie), to za jego pomocą możemy w wydajny sposób ogrzewać nasz dom, korzystając z darmowej energii odnawialnej.  

Jedyną wadą tego źródła energii są początkowe koszty – instalacje tego rodzaju są drogie, ale szybko się zwracają – średnio po ośmiu latach oszczędności przewyższają początkową cenę instalacji. 

Instalacja geotermalna może nie tylko pozwolić nam ogrzać tanio i ekologicznie dom, ale także zwiększa jego wartość, co oznaczaże podnosi opłacalność całej inwestycji.  

Kolektory słoneczne 

Energia słoneczna jest innym odnawialnym źródłem, które z łatwością wykorzystać można do ogrzania domu. W tym przypadku także początkowe koszty są spore, ale później mamy energię niemalże za darmo. 

Na rynku dostępne są dwa rodzaje systemów solarnych – wodne i powietrzne. Te pierwsze ogrzewają w kolektorach słonecznych wodę, która następnie wykorzystywana jest do ogrzewania naszych domów. Drugie działają bardziej jak klasyczne systemy klimatyzacji. 

Jeśli w naszym domy posiadam już system wentylacji wymuszonej, to solarny ogrzewacz powietrza jest bardzo dobrym wyborem. Jego instalacja może pozwolić na ogrzewanie powietrza w domu za darmo. Uzupełnienie systemu klimatyzacyjnego o taki moduł może pozwolić nam oszczędzić sporo pieniędzy. 

Piece na pellet 

Piece na pellet, podobnie jak kotły na drewno, spalają materię organiczną. Pellet produkowany jest z odpadów z przemysłu drzewnego, suchej trawy itp. Jakkolwiek nie jest to technologia bezemisyjna, to biomasa uznawana jest za ekologiczne źródło energii. 

Pelletw porównaniu do drewna, jest niedrogiMożna go bez problemu przechowywać w dowolny miejscu. Przed spaleniem nie wymaga dodatkowego przygotowania (np. rąbania na drobniejsze fragmenty).  

Piece na pellet są ekologiczne i niedrogie w instalacji. Łatwo podłącza się je do istniejącej sieci centralnego ogrzewania w domu.  

Piece na drewno 

Opalane drewnem piece CO są jedną z najpopularniejszych metod ogrzewania domów. Obecnie kotły dostępne na rynku są wydajne i dosyć przyjazne środowisku naturalnemu, szczególnie jeśli wybierzemy wariant z możliwością używania również pelletu. 

Jedyną wadą tego rodzaju pieca jest posiadanie rozbudowanej sieci wentylacyjnej w miejscu, w którym się znajduje, oraz konieczność instalacji komina odprowadzającego spaliny.  

Problematyczne może być także paliwo – drewno należy składować wcześniej lub kupować odpowiednio wysuszone, a ponadto wymaga rąbania na mniejsze kawałki.  

Piec kaflowy 

Piece kaflowe to systemy grzewcze , które opierają się na magazynowaniu ciepła w konstrukcji z cegieł i kafli oraz powolnym jego dystrybuowaniu.  

Typowe piece kaflowe są opalane drewnem, ale generują mniej zanieczyszczeń niż piece na drewno, ponieważ spala się w nich ono wolniej. W ten sposób są też wydajniejsze, co oznacza, że ich właściciele potrzebują mniej opału na sezon grzewczy. 

Wodne ogrzewanie podłogowe 

Ogrzewanie podłogowe wykorzystuje ciepłą wodę, która płynie przez dom rurami ułożonymi w podłodze. Woda może być pozyskana za pomocą dowolnej technologii, np. z systemu geotermalnego lub solarnego.  

Pompa przesyła wodę przez rury, które następnie ogrzewają podłogę i powietrze w domu. Tego rodzaju ogrzewanie jest wygodniejsze i wydajniejsze niż klasyczne. 

Wykorzystanie energii wiatrowej 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę, że można wykorzystać wiatrak do ogrzewania domu. W tego rodzaju systemach turbina współpracuje z elektrycznym bojlerem, który zamienia wygenerowany prąd elektryczny na ciepło. Wadą tego rozwiązania jest fakt, że musimy mieszkać w dosyć wietrznym terenie. Spora jest również cena instalacji.  

Niezależnie od tego jaki system wybierzemy dla swojego domu, pamiętajmy, aby przed podjęciem finalnej decyzji skonsultować się ze specjalistami, którzy doradzą nam optymalne rozwiązanie, dopasowane do naszych wymagań. Dzięki temu nie tylko oszczędzimy pieniądze, ale także zredukujemy  nasz wpływ na środowisko.  

Źródło: inhabitat.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.