Otruto bielika, błotniaki i kruki

W sobotę 30 maja na polu w Wielowsi znaleziono aż 9 martwych ptaków – 6 kruków, 2 błotniaki i 1 bielika. Przyczyną ich śmierci najprawdopodobniej było otrucie – w pobliżu znajdowało się porozrzucane mięso.

Wszystkie otrute ptaki należą do gatunków chronionych. Błotniaki stawowe objęte są ochroną ścisłą, natomiast bielika wpisano do Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt, czyli rejestru najbardziej zagrożonych gatunków w Polsce.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Policja wszczęła postępowanie

Martwe ptaki znaleziono w sobotę na polach w Wielowsi w powiecie ostrowskim (woj. wielkopolskie). Po przybyciu na miejsce pracownicy „Schroniska dla Zwierząt Krotoszyn”, stwierdzili, że ptaki najprawdopodobniej zostały otrute. O zdarzeniu poinformowano policję, która wszczęła postępowanie w tej sprawie. 

Ptaki i resztki mięsa zabezpieczono do czasu przewiezienia ich do Instytutu Patomorfologii i Weterynarii Sądowej we Wrocławiupoinformowało Schronisko na swoim koncie na Facebooku. 

Jak podkreślają pracownicy schroniska, rozkładanie skażonego mięsa jest przestępstwem przeciwko środowisku, które podlega karze więzienia.

Kiedyś wnyki, dziś trucizna

Sekcja zwłok ptaków i analiza próbek rozrzuconego mięsa ma zostać przeprowadzona w tym tygodniu. Badania pozwolą ustalić rodzaj i ilość substancji chemicznej, którą otruto ptaki. Nie wiadomo jednak czy to właśnie one były bezpośrednim celem truciciela, albo czy chodziło o inne zwierzęta.

Kiedyś wystawiano pułapki i wnyki, dzisiaj – przez to, że różne środki chemiczne są powszechnie dostępne w sprzedaży – podrzuca się otrute mięso. Taki sprawca zupełnie nie ma kontroli nad tym, co wytruje. Zwierząt chętnych na padlinę jest w bródmówił w Gazecie Wyborczej Tadeusz Mizera z Komitetu Ochrony Orłów.

Źródło: rmf24.pl, poznań.wyborcza.pl