OZE skazane na cybernetyczne ataki?

Chińczycy będą budować farmy PV wokół Czarnobyla

Ekspert ds. bezpieczeństwa Willem Westerhof zaprezentował na konferencji SHA 2017 w Amsterdamie rezultaty swoich badań, które dotyczyły zagrożeń dla inteligentnych sieci energetycznych. Analizy wykazały, że zabezpieczenia takich systemów nie są jeszcze wystarczające, ponieważ możliwe jest przeprowadzenie skutecznych ataków na sieć energetyczną, co prowadzi często do jej przeciążenia.

Główną przyczyną takiego stanu rzeczy są luki w urządzeniach wchodzących w skład instalacji energetycznych – atakując je, można spowodować spore szkody w całej sieci. Willem Westerhof zrealizował swoje próby niedaleko Amsterdamu. Przeprowadził hakerski atak na dwa falowniki firmy SMA, co dało mu otwartą drogę do dalszych działań. Niemieckie przedsiębiorstwo SMA wystosowało oświadczenie, że pracuje nad poprawą bezpieczeństwa swoich urządzeń.

Co więcej, Westerhof nie opublikował informacji o wszystkich lukach, jakie udało mu się odkryć, ponieważ nie chce przyczynić się do ich wykorzystywania przez hakerów. Teoretycznie najłatwiej włamać się do tych falowników, które są podłączone do sieci, jednak w rzeczywistości wszystkie mogą stać się obiektem ataku.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Rząd odwołał aukcje OZE o wartości 23 mld zł

Następny artykuł

Uber, czyli elektrycznie lub hybrydowo

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,