Paliwo wodorowe z biomasy

Tradycyjne sposoby uzyskania paliwa wodorowego są niezwykle kosztowne, przez co ich potencjał nie jest w pełni wykorzystywany. Naukowcy z Olsztyna pracują nad uzyskaniem paliwa wodorowego z biomasy. Jest to możliwe dzięki technologi RotoSTERIL, która pozwala na wykorzystanie odpadów komunalnych. Już w najbliższym czasie rozpoczną się testy laboratoryjne, a kolejnym krokiem mają być badania w warunkach technicznych. Twórcą pomysłu jest  dr inż. Sławomir Kasiński z Katedry Biotechnologii w Ochronie Środowiska na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Wodór jest paliwem o dużej wartości opałowej, ma największy stosunek energii do masy. Może on dostarczać znacznie więcej energii niż benzyna. Jego siła jest ponad dwa i pół razy większa niż paliw węglowodorowych. Dotychczas do otrzymywania wodoru używano surowców nieodnawialnych, takich jak węgiel lub węglowodory: gaz ziemny i ropa naftowa. Stosuje się przeważnie procesy termiczno-chemiczne. Jest to drogie rozwiązaniem o szkodliwym wpływie na środowisko, emitujące ogromne ilości dwutlenku węgla. Głównym przykładem jest metoda reformingu z parą wodną, polegająca na częściowym utlenieniu ciężkich węglowodorów lub zgazowaniu węgla. Użycie biomasy jest nie tylko tańsze, ale również łatwiejsze i szybsze.

Proces, opracowany przez firmę Bioelektra Group, polega na biosyntezie wodoru z biomasy ORGANICPLUS, która uprzednio została poddana mechaniczno-cieplnej obróbce. Obróbka biomasy zapewnia jej jednorodny skład oraz dużą zawartość materii organicznej. Wodór następnie jest przekształcany w energię przy użyciu ogniw paliwowych.

Proces jest przyjazny środowisku. Z jednej tony odpadów komunalnych można uzyskać aż do 300 kilogramów biomasy, nadającej się do wykorzystania. Dzięki technologii RotoSTERIL zmniejszy się ilość składowanych odpadów oraz emisja gazów cieplarnianych do atmosfery.

Prezes Zarządu Bioelektra Group, Jarosław Drozd stwierdził: „Opracowana przez nas technologia mechaniczno-cieplnego przetwarzania odpadów RotoSTERIL doskonale wpisuje się w ekologiczne trendy i spełnia wszystkie wymogi UE w zakresie poziomu odzysków odpadów, nawet te planowane do 2030 r. Obecnie potrafimy już odzyskać czyste surowce, potrzebne w przemyśle i energetyce. Koncepcja biosyntezy wodoru z biomasy otwiera przed naszą technologią kolejne możliwości i zastosowania.”