Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Parki narodowe w Polsce

parki narodowe

Parki narodowe w Polsce

Na całym świecie, także w Polsce istnieją parki narodowe. To specjalne formy ochrony przyrody. Czy wiesz ile ich jest i gdzie powstał pierwszy park narodowy?

Reklama

Po co tworzy się parki narodowe?

Historia parków narodowych sięga aż do pragnienia człowieka, żeby chronić to co piękne. Nasza planeta jest niesamowita. Rosną na niej przeróżne rośliny. Żyją na niej zwierzęta: w wodzie, na lądzie i w powietrzu. Mają miejsca różne zjawiska i ukształtowanie terenu: góry, morza, jeziora, rzeki, pustynie, wodospady, gejzery. To wszystko jest wyjątkowe i piękne.  Aby ochronić wyjątkowe miejsca przed zniszczeniem, zostały stworzone parki narodowe. Nie wolno na ich terenach budować miast, przynajmniej w większości przypadków. Nie wolno ich wycinać ani w żaden sposób niszczyć i zaśmiecać.

Historia parków narodowych

Pierwszy park narodowy powstał w Stanach Zjednoczonych. Jest to Park Narodowy Yellowstone powołany w 1872 roku. To początek istnienia parków narodowych. Kolejne kraje uznały ten pomysł za świetny i też zaczęły tworzyć swoje parki narodowe. Druga po U.S.A. była Wielka Brytania. Zaczęła tworzyć takie obszary w swoich koloniach już siedem lat później. W Polsce pierwszy park narodowy został utworzony 1 czerwca 1932 r. To Pieniński Park Narodowy. Białowieski Park Narodowy utworzono zaledwie dwa miesiące później. W Polsce mamy obecnie dwadzieścia trzy parki narodowe, a kolejne są już w planach. Każdy z nich ma swój symbol i po nim może być kojarzony.

Czy można je odwiedzić?

Oczywiście! Parki narodowe mają wyznaczone specjalne ścieżki dla zwiedzających i wędrujących na ich terenach. Niektóre z nich można przebyć samemu, a inne odwiedza się z przewodnikiem. Przy wielu z nich istnieją muzea. W parkach narodowych prowadzone są też specjalne zajęcia: dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Organizują też konkursy. Oprócz tego  na terenie parków prowadzone są różne obserwacje i badania naukowe. Wszystko po to, aby lepiej poznać i lepiej chronić polską przyrodę.

 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.