Fortum uruchomiło nowe laboratorium

Fortum we współpracy z Politechniką Wrocławską uruchomiło we Wrocławiu nowoczesne laboratorium ciepła i chłodu. Projekt ma na celu znalezienie takiego rozwiązania, które pozwoli  na efektywne wykorzystywanie ciepła sieciowego.

Specjalnie dla portalu Świat OZE, o nowym laboratorium ciepła i chłodu opowiada Piotr Kuzdra, Fortum Power & Heat Polska. Zobacz film.

Produkcja chłodu z ciepła sieciowego może przynieść rewolucję. Dzięki temu będzie można wykorzystać ciepło produkowane w elektrociepłowniach w miesiącach letnich, a także w dłuższym okresie czasu zmniejszyć rolę klimatyzatorów, co korzystnie wpłynie na ilość wykorzystywanej energii elektrycznej.

W skład nowoczesnego laboratorium wchodzą zbiorniki wody o łącznej pojemności 7 tysięcy litrów, a także 36 paneli słonecznych, oraz sprzęt potrzebny do produkcji chłodu z ciepła sieciowego.  Działanie laboratorium będzie śledzone przez naukowców z Politechniki Wrocławskiej, tak aby jego praca była jak najbardziej efektywna.

Dla Fortum ważna jest również troska o środowisko naturalne. Ewentualne rozpowszechnienie wytwarzania chłodu z ciepła sieciowego mogłoby wpłynąć na mniejszą produkcję dwutlenku węgla oraz zniwelować zużycie paliw. Prócz tego pozytywnie wpłynęłoby to na warstwę ozonową, która w obliczu działania klimatyzatorów jest stale niszczona.

Głównym celem projektu jest doprowadzenie do takiej sytuacji, kiedy instalacja w zimie będzie dostarczać ciepło, a w lecie będzie dostatecznie chłodzić.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Więcej stacji ładowania EV

Następny artykuł

Parki narodowe w Polsce

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: , , , ,