Perowskitowe szyby

Niska cena produkcji perowskitów i elastyczność ich zastosowania powodują, że coraz więcej firm i instytucji naukowych zaczyna się interesować tą technologią. O ile ich zdolność do rozkładania się pod wpływem światła i pary wodnej jest wciąż problematyczna, o tyle na światło dzienne wychodzi ostatnimi czasy coraz więcej rozwiązań, które lepiej lub gorzej radzą sobie z tą ich cechą.

Jednocześnie współczesne badania materiałowe pozwalają na podwyższanie efektywności i dalsze obniżki w kosztach produkcji, które już obecnie są o wiele mniejsze od tradycyjnych systemów odnawialnych źródeł energii. To powoduje coraz częstsze próby implementacji perowskitów do gotowych urządzeń.

Ciekawy pomysł na wykorzystanie tych światłoczułych minerałów został ostatnio zaprezentowany przez dwóch koreańskich profesorów pracujących na tamtejszych uniwersytetach Sungkyunkwan University oraz Korea Advanced Institute of Science and Technology. Opracowali oni przezroczystą oraz półprzezroczystą warstwę perowskitową, która w przyszłości zostanie wykorzystana do budowy okien. Tradycyjne szkło zastąpi światłoczuła warstwa, która wygeneruje prąd elektryczny przez wykorzystanie padających promieni słonecznych. Teoretycznie efekt solarnej szyby można było uzyskać już wcześniej przy pomocy tradycyjnych ogniw fotowoltaicznych, jednak ich efektywność była tak niska, że nie przyjęły się one w przemyśle tak dobrze jak choćby efektywne, nieprzezroczyste solary montowane na dachach domów.

Mimo powierzchniowej prostoty pomysłu, kryje on w sobie zaawansowaną myśl technologiczną. Dużym wyzwaniem było wytworzenie przezroczystej elektrody, która mogłaby być łatwo połączona z oknem. Koreański zespół zbudował od zera własną wersję i nazwał ją TTE. Ma ona formę ultra cienkiej warstwy, która jest nakładana na samej górze szyby. Rozwiązanie ma tą niesamowitą własność, że praktycznie całkowicie przepuszcza światło widzialne, jednocześnie pochłaniając spektra podczerwone. Choć obniża to w pewnym stopniu efektywność produktu, jednocześnie pozwala zachować pomieszczenia oświetlone nie gorzej niż przy wykorzystaniu tradycyjnego szkła.

Obecnie sprawność perowskitowej powłoki kształtuje się w zakresie 13%. To prawie dwukrotnie mniej niż tradycyjna fotowoltaika, jednak zrekompensuje ją niska cena produkowanego materiału. Wynalazek ma znaleźć zastosowanie nie tylko w oknach domów, lecz również w szybach nowoczesnych samochodów, wyraźnie podkręcając ich efektywność energetyczną.