PGNiG przeznacza miliony na innowacje

PGNiG przeznacza miliony na innowacje

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo zwiększa swoje zaangażowanie w innowacyjność oraz badania i rozwój. Przeznaczenie na ten cel ponad 600 mln złotych zakłada ogłoszona kilka dni temu strategia Grupy PGNiG na lata 2017-2022.

Inwestycje w startupy, programy badawczo-rozwojowe i innowacyjne projekty mają pozytywnie wpłynąć na rozwój sektora energetycznego w Polsce dzięki spójnemu z rządowym projektem o nazwie „Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Dzięki zwiększeniu inwestycji w innowacje będziemy efektywniej wspierać nasze otoczenie biznesowe. W najbliższych latach chcemy mieć większy wpływ na rozwój sektora gazowego w Polsce. Mamy ambitne plany, aby stać się liderem rozwoju innowacyjności w tym sektorze. Ciągle poszukujemy i jesteśmy otwarci na nowe inicjatywy — tłumaczy Łukasz Kroplewski, wiceprezes zarządu PGNiG ds. rozwoju.

Zwiększenie nakładów finansowych na badania i rozwój oraz nowe plany wdrażania innowacyjnych rozwiązań to część konkretnych zapisów nowej strategii PGNiG. Inne przewidują zintensyfikowanie współpracy z ośrodkami badawczymi i kadrą naukową.

Najważniejszymi projektami, które PGNiG będzie realizowało w najbliższym czasie w obszarze B+R+I należą „Geo-Metan” oraz program INGA.

Pierwszy ma na celu rozwój technologii pozwalających na wydobycie metanu z pokładów węgla. Drugi natomiast ma polegać na wspieraniu badań i prac rozwojowych w obszarze gazownictwa.

PGNiG od dłuższego czasu współtworzy program akceleracji MIT Enterprise Forum, który ma przyspieszyć komercjalizację pomysłów technologicznych wybranych start-upów oraz organizuje Warsztaty Innowacyjnych Pomysłów dla młodych firm z branży. Tworzy także inkubator Innvento dla start-upów.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.