Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pieniny: Silny wiatr ponownie uszkodził reliktową sosnę

Pieniny

Pieniny: Silny wiatr ponownie uszkodził reliktową sosnę

Sosna reliktowa na szczycie Sokolicy to symbol Pienin. Na początku nowego roku drzewo, liczące około 500 lat, zostało ponownie uszkodzone przez silny wiatr. Jak informują przyrodnicy z Pienińskiego Parku Narodowego, sośnie pozostała już tylko jedna gałązka.  

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

W 2018 roku zniszczeniu uległa korona drzewa

Do pierwszego uszkodzenia sosny doszło w 2018 roku. Wówczas przyczyną był podmuch wiatru z wirnika śmigłowca TOPR w trakcie akcji ratunkowej. 

Korona sosny została odłamana, a jej pień rozszczepiony. Gałąź wisiała na kawałku łyka, dlatego podjęto decyzję o jej odcięciu. Następnie poddano ją badaniom dendrologicznym. Po konserwacji korona sosny trafiła na wystawę w siedzibie Pienińskiego Parku Narodowego w Krościenku. Z kolei ranę drzewa zabezpieczono środkiem grzybobójczym.

Przyczyną był silny wiatr

Sytuacja powtórzyła się na początku 2021 roku. Na stronie internetowej Pienińskiego Parku Narodowego możemy przeczytać komunikat: 

– Odłamała się dolna gałąź konaru sosny na Sokolicy. Gałąź złamała się prawdopodobnie pod wpływem silnego wiatru. Wraz z zespołem naukowców pracujących przy poprzednich badaniach sosny ocenimy jej stan i jeżeli będzie to możliwe, podejmiemy kroki w celu zabezpieczenia drzewa. 

Pieninski Park Narodowy
Sosna reliktowa po uszkodzeniu na początku stycznia 2021 roku. Fot. Adam Rusek

Sosny w Pieninach mają nawet 550 lat

Sosny reliktowe są bardzo rzadkie. Wyróżniają się gałęziami, które skręcają się w charakterystyczny sposób. Na uszkodzonej sośnie występowało kilkadziesiąt gatunków epifitów, w tym 21 gatunków porostów, 5 gatunków grzybów nieporostowych, jeden gatunek śluzowca i jeden gatunek mchu.

Źródło: PAP

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.