Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza biometanownia w Polsce. Przełom w produkcji zielonego paliwa

Pierwsza biometanownia w Polsce. Przełom w produkcji zielonego paliwa

Pierwsza biometanownia w Polsce ma zacząć działać już za 4 tygodnie. “To historyczne wydarzenie” – przekonywała ministra klimatu i środowiska, Paulina Henning-Kloska. Jak działa instalacja i czym różni się od popularnych biogazowni?

Reklama
cff webinar swiatoze mobi 1cff webinar swiatoze 1
Reklama

Biometanownia w Brodach – pierwsza taka inwestycja w Polsce 

Pierwsza w Polsce biometanownia została otworzona w Brodach, na terenie Rolniczego Gospodarstwa Doświadczalnego. Projekt został sfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Instalacja będzie produkować 650 tys. m3 biometanu sprężonego w ciągu roku, odzyskiwać biogenny dwutlenek węgla oraz bionawozy dla rolnictwa. Biometan ma być wykorzystywany głównie na potrzeby transportu.

– Staramy się być wśród liderów naukowych transformacji energetycznej. Nasza uczelnia z sukcesem prowadzi od lat badania nad bioenergetyką. Od wielu lat funkcjonuj a z dużym sukcesem biogazownie, niedługo otwierana będzie duża farma fotowoltaiczna czy elektrownie wiatrowe – powiedział prof. dr hab. Krzysztof Szoszkiewicz, rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu podczas konferencji prasowej.

Jak przekonują przedstawiciele ministerstwa klimatu – nowa technologia sprawiła, że biometanownia w Brodnie będzie niemal bezzapachowa. Dzięki temu podobne konstrukcje będą mogły powstawać bliżej gospodarstw domowych, bez sprzeciwu mieszkańców. 

Biogaz zastąpi inne paliwa? 

Obecnie w Polsce działa 430 biogazowni. 178 z nich to instalacje rolnicze, 57 to mikroinstalacje rolnicze, 93 zostało otwartych na składowiskach śmieci, a 102 na oczyszczalniach ścieków.

– Właśnie tego typu projekty badawcze, współprowadzone przez jednostki naukowe i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, pokazują, że warto szukać nowoczesnych rozwiązań, które zastąpią gaz ziemny i inne wykorzystywane dotąd paliwa – podkreśliła ministra Paulina Hennig-Kloska

Inwestycja w biogazownie na terenach rolniczych ma poprawić efektywność gospodarstw rolniczych, szczególnie tych opartych na hodowli zwierząt. Podczas konferencji prasowej zorganizowanej z okazji otwarcia biometanowni w Brodach, ministra klimatu Paulina Henning-Kloska podkreślała znaczenie takich inwestycji, wspominając również o niedawno uruchomionym programie “Energia dla wsi”. 

Biometan a biogaz, czym się różnią?

Biogaz to gazy powstałe w wyniku fermentacji beztlenowej dokonywanej przez mikroorganizmy na biomasie. Powstała mieszanina to w 50% metan, a 30-45% dwutlenek węgla. Biometan różni się od biogazu tym, że został oczyszczony z dwutlenku węgla, siarczku wodoru, oraz pary wodnej, a więc jego skład to w 98% czysty metan. W praktyce oznacza to, że instalacja biogazowa została wyposażona w tzw. czyszczarkę.

– Strumień gazu będzie oczyszczany do parametrów gazu ziemnego, a czysty biometan zostanie następnie sprężony i używany jako paliwo transportowe – tłumaczył dr inż. Andrzej Lewicki z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Zobacz też: Więzienie zasilane biogazem?

Źródła: nowytomysl.naszemiasto.pl, gov.pl, portalkomunlany.pl

Fot. Canva

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.