Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza taka farma na Sądecczyźnie

Pierwsza taka farma na Sądecczyźnie

W gminie Chełmiec na Sądecczyźnie zakończono budowę pierwszej w regionie farmy fotowoltaicznej. Z tytułu sprzedaży energii gmina zyska od 60 do 90 tys. zł miesięcznie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Inwestorem farmy fotowoltaicznej jest gmina Chełmiec poprzez swoją spółkę Kopalnie Surowców Skalnych Klęczany. Wniosek o dotację na budowę elektrowni spółka złożyła w 2013 r. Farma powstała w przeciągu roku na dwóch hektarach na południowym zboczu w miejscowości Krasne Potockie.

Moc jaką ma osiągnąć elektrownia wyniesie 1 MW. Całkowita wartość inwestycji to 5,5 mln zł. z czego połowę sfinansowano z funduszy unijnych. Farma jest już przygotowana do produkowania energii elektrycznej, natomiast inwestor czeka na zakończenie procedury odbioru urządzeń, co ma potrwać do końca bieżącego roku. Planuje się, że w styczniu rozpocznie się przesył energii z farmy fotowoltaicznej do sieci energetycznej.

Eksperci z zakresu ochrony środowiska obliczyli, że powiat nowosądecki i tarnowski to obszary o największym w Polsce nasłonecznieniu. Farma fotowoltaiczna w gminie Chełmiec będzie bezobsługowa. Według gminnych wyliczeń poniesione nakłady finansowe powinny zwrócić się w okresie od czterech do pięciu lat.

Gmina Chełmiec chce w przyszłej perspektywie unijnej pozyskać kolejne fundusze na rozbudowę farmy fotowoltaicznej na kolejnych sześciu hektarach, co docelowo ma zwiększyć jej moc do 5 MW.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.