Od maja br. Politechnika Morska w Szczecinie może chwalić się pierwszą w kraju szkoleniową turbiną wiatrową. Instalacja nie będzie służyć produkcji energii, ale edukacji studentów na jedynym w Polsce kierunku związanym z inżynierią morskich elektrowni wiatrowych.
Koło Politechniki Morskiej stanęła turbina wiatrowa
Przy ul. Willowej 2 w Szczecinie znalazła się pierwsza w Polsce szkoleniowa turbina wiatrowa, która jest własnością Politechniki Morskiej. Instalacja ma być wykorzystywana do celów edukacyjnych. Na niej uczyć się będą studenci i studentki jedynego w Polsce kierunku stacjonarnych studiów inżynierskich, dedykowanego rozwojowi kompetencji w zakresie inżynierii morskich elektrowni wiatrowych. Turbina nie jest repliką, ale w sprawnym i w pełni wyposażonym urządzeniem o wysokości 20 m. Dzięki inwestycji Politechniki Morskiej studenci będą mogli dowiedzieć się o specyfikacji elektroenergetycznej i mechanicznej wiatraków, a także poznają zasady pracy przy turbinach i metod ich serwisowania.
Widzicie Państwo nie model, a rzeczywistą turbinę, na której będą kształceni studenci, jedynego w Polsce inżynierskiego kierunku specjalizującego się w morskich elektrowniach wiatrowych. Turbina posiada wszystkie mechanizmy, które przy wykorzystaniu energii elektrycznej zostaną uruchomione i posłużą młodzieży w nauce – podkreślił Artur Bejger, Prorektor ds. Nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie.

Nowoczesne Centrum Szkoleniowe Offshore
W tym samym dniu uczelnia obchodziła również inaugurację nowoczesnego ośrodka edukacyjnego, wyposażonego m.in. w symulator sztormów. Centrum Szkoleniowe Offshore przy ul. Willowej obejmuje cały szereg najnowocześniejszych urządzeń i instalacji, które będą wykorzystywane do przeprowadzania kursów i szkoleń dla specjalistów dynamicznie rozwijającej się branży offshore.

W tym miejscu nie tylko osoby, które wybrały kierunek inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, ale wszyscy studenci Politechniki Morskiej będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności przy pomocy generatora fal, mgły, a także systemu kreowania wrażeń słuchowo-wizualnych imitujących warunki sztormowe.
Pierwsze takie studia w Polsce
Politechnika Morska w Szczecinie oferuje jedyne studia I stopnia, które kształcą przyszłych specjalistów w zakresie morskich farm wiatrowych. Po ukończeniu kierunku, absolwenci i absolwentki będa mogli podjąć pracę w sektorze offshore i inżynierii przemysłowej.
Jednak szczecińska uczelnia wyższa daje szansę na zdobycie kompetencji w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej dla uczniów i studentów z całej Polski. W tym celu powstał ogólnokrajowy konkurs MEWy – Trendy i Wizje Rozwojowe Morskich Elektrowni Wiatrowych. Oprócz nagród pieniężnych, laureaci mogą wziąć udział w wycieczce na morską farmę wiatrową, a także zdobyć płatne staże w warszawskim biurze Ocean Winds oraz specjalistyczne szkolenia z Windhunter Academy w Koszalinie.

Źródło: pm.szczecin.pl
Fot. główna: Wikimedia Commons/Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.