Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsza uczelnia w Polsce z własną turbiną wiatrową

Pierwsza uczelnia w Polsce z własną turbiną wiatrową

Od maja br. Politechnika Morska w Szczecinie może chwalić się pierwszą w kraju szkoleniową turbiną wiatrową. Instalacja nie będzie służyć produkcji energii, ale edukacji studentów na jedynym w Polsce kierunku związanym z inżynierią morskich elektrowni wiatrowych. 

CFF OPP 450 250 1CFF baner poziom B3 CFA 8.02
Reklama

Koło Politechniki Morskiej stanęła turbina wiatrowa 

Przy ul. Willowej 2 w Szczecinie znalazła się pierwsza w Polsce szkoleniowa turbina wiatrowa, która jest własnością Politechniki Morskiej. Instalacja ma być wykorzystywana do celów edukacyjnych. Na niej uczyć się będą studenci i studentki jedynego w Polsce kierunku stacjonarnych studiów inżynierskich, dedykowanego rozwojowi kompetencji w zakresie inżynierii morskich elektrowni wiatrowych. Turbina nie jest repliką, ale w sprawnym i w pełni wyposażonym urządzeniem o wysokości 20 m. Dzięki inwestycji Politechniki Morskiej studenci będą mogli dowiedzieć się o specyfikacji elektroenergetycznej i mechanicznej wiatraków, a także poznają zasady pracy przy turbinach i metod ich serwisowania. 

Widzicie Państwo nie model, a rzeczywistą turbinę, na której będą kształceni studenci, jedynego w Polsce inżynierskiego kierunku specjalizującego się w morskich elektrowniach wiatrowych. Turbina posiada wszystkie mechanizmy, które przy wykorzystaniu energii elektrycznej zostaną uruchomione i posłużą młodzieży w naucepodkreślił Artur Bejger, Prorektor ds. Nauki Politechniki Morskiej w Szczecinie. 

image 24
Inauguracja szkoleniowej turbiny wiatrowej Politechniki Morskiej w Szczecinie. Źródło: pm.szczecin.pl

Nowoczesne Centrum Szkoleniowe Offshore

W tym samym dniu uczelnia obchodziła również inaugurację nowoczesnego ośrodka edukacyjnego, wyposażonego m.in. w symulator sztormów.  Centrum Szkoleniowe Offshore przy ul. Willowej obejmuje cały szereg najnowocześniejszych urządzeń i instalacji, które będą wykorzystywane do przeprowadzania kursów i szkoleń dla specjalistów dynamicznie rozwijającej się branży offshore.

image 26
Wnętrze Centrum Szkoleniowego Offshore. Źródło: pm.szczecin.pl

W tym miejscu nie tylko osoby, które wybrały kierunek inżynieria przemysłowa i morskie elektrownie wiatrowe, ale wszyscy studenci Politechniki Morskiej będą mogli ćwiczyć swoje umiejętności przy pomocy generatora fal, mgły, a także systemu kreowania wrażeń słuchowo-wizualnych imitujących warunki sztormowe. 

Pierwsze takie studia w Polsce

Politechnika Morska w Szczecinie oferuje jedyne studia I stopnia, które kształcą przyszłych specjalistów w zakresie morskich farm wiatrowych. Po ukończeniu kierunku, absolwenci i absolwentki będa mogli podjąć pracę w sektorze offshore i inżynierii przemysłowej. 

Jednak szczecińska uczelnia wyższa daje szansę na zdobycie kompetencji w dziedzinie morskiej energetyki wiatrowej dla uczniów i studentów z całej Polski. W tym celu powstał ogólnokrajowy konkurs MEWy – Trendy i Wizje Rozwojowe Morskich Elektrowni Wiatrowych. Oprócz nagród pieniężnych, laureaci mogą wziąć udział w wycieczce na morską farmę wiatrową, a także zdobyć płatne staże w warszawskim biurze Ocean Winds oraz specjalistyczne szkolenia z Windhunter Academy w Koszalinie.

image 25
Laureaci konkursu w trakcie wyprawy na morską farmę wiatrową Arkona na Bałtyku. Źródło: pm.szczecin.pl

Źródło: pm.szczecin.pl

Fot. główna: Wikimedia Commons/Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.