Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze autonomiczne elektryczne taksówki wyjeżdżają na ulice Pekinu. Czy robo-taxi to nasza przyszłość?

Pierwsze autonomiczne elektryczne taksówki wyjeżdżają na ulice Pekinu. Czy robo-taxi to nasza przyszłość?

Wygląda jak normalny samochód, ale… nikt nie prowadzi tego białego auta. Pekin w tym tygodniu zatwierdził swoje pierwsze autonomiczne elektryczne taksówki do użytku komercyjnego. Ile aut pojawiło się na ulicach stolicy Chin i jak działa ta technologia?

swiat oze cfs wrze 420x250 1swiat oze cfs wrze 925x200 1
Reklama

Autonomiczne elektryczne taksówki w Chinach

Dziesiątki elektrycznych i hybrydowych robo-taksówek wyjechało na ulice chińskiej stolicy. To zasługa chińskiego giganta technologicznego Baidu i start-upu Pony.ai, którzy w czwartek 25 listopada otrzymali zielone światło dla użytku komercyjnego swoich autonomicznych samochodów.

1 5
Komunikacja z klientami odbywa się cyfrowo: zamawiasz, płacisz i pytasz o pomoc przez aplikację w telefonie, zdjęcie: mms.businesswire.com

Na razie autonomiczne elektryczne taksówki mogą poruszać się jedynie po południowej części miasta, czyli ok. 60 km2. Pojazdy mogą przewozić tylko dwóch pasażerów na raz. Pracownik firmy również siedzi w przedniej części samochodu na wypadek, gdyby potrzebna była jakakolwiek nagła interwencja, ale pojazd jeździ całkowicie samodzielnie.

Sześćdziesiąt siedem takich taksówek jeździ już po drogach w Pekinie, pobierając nieco ponad dwa juany (ok. 4 zł) za 5,9-kilometrową podróż.

Pasażerowie korzystający z samochodów „Apollo Go” Baidu muszą pobrać aplikację o nazwie „Luobo kuaipao” — co oznacza „jazda na rzodkiewkę”. Klienci mogą wezwać taksówkę w jednym z 600 punktów na terenie miasta.

Jak poinformował start-up Pony.ai, w ramach testów technologii auta odbyły już ponad pół miliona autonomicznych podróży. Technologia rozwija się dynamicznie, jednak wciąż wiele pozostaje jeszcze do zrobienia.

Czy robo-taksówki to nasza przyszłość?

Współzałożyciel Pony.ai, Peng Jun, powiedział, że kluczem do rozwoju branży jest „polityka, technologia i akceptacja społeczna”.

Oczekuje się jednak, że miną jeszcze lata, zanim taksówki będą w pełni funkcjonować bez interwencji człowieka. Głównymi powodami są wymogi bezpieczeństwa i konieczne zmiany w prawie. Takich pomysłów jednak pojawia się na świecie coraz więcej

Deweloperzy mają nadzieję, że chińscy konsumenci — którzy zaakceptowali e-commerce, płatności online i inne rozwiązania cyfrowe — szybko przyzwyczają się do wrażenia podróżowania samochodem bez kierowcy.

Wspierany przez Alibabę start-up AutoX i gigant zajmujący się przejażdżkami, DiDi Chuxing, również prowadzą projekty pilotażowe robotaxi w miastach w całym kraju.

Chcesz wiedzieć więcej o rozwoju autonomicznej elektromobilności? Zobacz artykuł:

źródło: mms.businesswire.com, pony.ai

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.