Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Zrównoważone lotnictwo regionalne. Zobacz pierwsze powietrzne taksówki elektryczne na świecie!

Zrównoważone lotnictwo regionalne. Zobacz pierwsze powietrzne taksówki elektryczne na świecie!

Brzmi jak film science fiction? Już w 2024 roku funkcjonować będą latające, zeroemisyjne taksówki. Niemiecka firma lotnicza Lilium rozpoczęła budowę „vertiportu” w środkowej Florydzie. Niedługo powietrzne taksówki będą przemieszczać się między miastami i oszczędzać ludziom wielu godzin podróży.

Reklama

Latająca taksówka

Firma Lilium zaprojektowała w pełni elektryczny, pilotowany samolot. Pomieści on aż siedmiu pasażerów i pokona 299,5 km w ciągu godziny od naładowania. Pierwszy model zademonstrowano już dwa lata temu, a skomercjalizowanie całej floty planuje się na 2024 rok. 

Samolot wykorzystuje 36 jednostopniowych silników elektrycznych zapewniających niemal natychmiastowy ciąg w prawie każdym kierunku, eliminując potrzebę stosowania sterów, lotek i ogona.

Firma skupia dalsze prace na projekcie samolotu, który ma być jeszcze prostszy i tańszy w produkcji oraz utrzymaniu w porównaniu do innych  pojazdów powietrznych. Dodatkowo, firma Lilum planuje zużyć w konstrukcji 1000 razy mniej części niż w przypadku tradycyjnego odrzutowca.

Postrzegamy Lilium jako jedyną w swoim rodzaju okazję, która będzie w czołówce zupełnie nowej branży. Lilium może zrewolucjonizować podróże regionalne, oszczędzając ludziom godziny, dzięki czemu mogą szybko podróżować z miasta do miasta  – podaje Barry Engle, dyrektor generalny i współzałożyciel współpracującej z Lilium firmy Qell – Korzystając z 7-miejscowego samolotu Lilium Jet, regionalna usługa transportu wahadłowego Lilium powinna umożliwić zrównoważony, szybki transport. Qell z dumą wprowadza tę ekscytującą firmę na rynki publiczne -dodaje.

sLaq4PtSoNq 2l5Q QO1raw2gFxHJbaKlsJNkxE8FCUY8psr 0ex0N1qgvPn3kTzQ ImaJgHiUWFWwANMjbbO67mw3bze QZMIhETMOvPnDOlfsSD0P0eDJ7jGBBXb Jf7qq5z4

Fot:podniebna taksówka /źródło: lilium.com

Vertiport

Vertiport budowany przez Lilium to obiekt taksówek powietrznych o powierzchni 52 026 metrów kwadratowych. Zlokalizowany będzie w modnej dzielnicy na Florydzie o nazwie Lake Nona.

Vertiport Lilium będzie obsługiwać zarówno Orlando, jak i Tampa, co daje dostęp do około 20 milionów potencjalnych klientów.

rqhwMFDI4HvOLNL4cFM3wzpN58xTuRyBOHt6ruAGhOl5p9P3Z3gA0SjnAqGQ2fZka8z

Fot: Vertiport/ źródło: tavistockdevelopment.com

W 2015 roku z jasną wizją, że dekarbonizacja lotnictwa jest nieunikniona, postanowiliśmy zbudować zespół i produkt, które radykalnie zmienią sposób poruszania się świata. Sześć lat i pięć generacji samolotów demonstracyjnych technologii później jesteśmy bliżej tego celu niż kiedykolwiek. Dzisiejszy kamień milowy jeszcze bardziej przybliży nas do uruchomienia naszej usługi w 2024 r. i urzeczywistnienia zrównoważonych, szybkich regionalnych podróży lotniczych dla społeczności na całym świecie – podaje Daniel Wiegand, współzałożyciel i dyrektor generalny Lilium.

źródło: tavistockdevelopment.com, lilium.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.