Zrównoważone lotnictwo regionalne. Zobacz pierwsze powietrzne taksówki elektryczne na świecie!

Zrównoważone lotnictwo regionalne. Zobacz pierwsze powietrzne taksówki elektryczne na świecie!

Brzmi jak film science fiction? Już w 2024 roku funkcjonować będą latające, zeroemisyjne taksówki. Niemiecka firma lotnicza Lilium rozpoczęła budowę „vertiportu” w środkowej Florydzie. Niedługo powietrzne taksówki będą przemieszczać się między miastami i oszczędzać ludziom wielu godzin podróży.

Latająca taksówka

Firma Lilium zaprojektowała w pełni elektryczny, pilotowany samolot. Pomieści on aż siedmiu pasażerów i pokona 299,5 km w ciągu godziny od naładowania. Pierwszy model zademonstrowano już dwa lata temu, a skomercjalizowanie całej floty planuje się na 2024 rok. 

Samolot wykorzystuje 36 jednostopniowych silników elektrycznych zapewniających niemal natychmiastowy ciąg w prawie każdym kierunku, eliminując potrzebę stosowania sterów, lotek i ogona.

Firma skupia dalsze prace na projekcie samolotu, który ma być jeszcze prostszy i tańszy w produkcji oraz utrzymaniu w porównaniu do innych  pojazdów powietrznych. Dodatkowo, firma Lilum planuje zużyć w konstrukcji 1000 razy mniej części niż w przypadku tradycyjnego odrzutowca.

Postrzegamy Lilium jako jedyną w swoim rodzaju okazję, która będzie w czołówce zupełnie nowej branży. Lilium może zrewolucjonizować podróże regionalne, oszczędzając ludziom godziny, dzięki czemu mogą szybko podróżować z miasta do miasta  – podaje Barry Engle, dyrektor generalny i współzałożyciel współpracującej z Lilium firmy Qell – Korzystając z 7-miejscowego samolotu Lilium Jet, regionalna usługa transportu wahadłowego Lilium powinna umożliwić zrównoważony, szybki transport. Qell z dumą wprowadza tę ekscytującą firmę na rynki publiczne -dodaje.

Fot:podniebna taksówka /źródło: lilium.com

Vertiport

Vertiport budowany przez Lilium to obiekt taksówek powietrznych o powierzchni 52 026 metrów kwadratowych. Zlokalizowany będzie w modnej dzielnicy na Florydzie o nazwie Lake Nona.

Vertiport Lilium będzie obsługiwać zarówno Orlando, jak i Tampa, co daje dostęp do około 20 milionów potencjalnych klientów.

Fot: Vertiport/ źródło: tavistockdevelopment.com

W 2015 roku z jasną wizją, że dekarbonizacja lotnictwa jest nieunikniona, postanowiliśmy zbudować zespół i produkt, które radykalnie zmienią sposób poruszania się świata. Sześć lat i pięć generacji samolotów demonstracyjnych technologii później jesteśmy bliżej tego celu niż kiedykolwiek. Dzisiejszy kamień milowy jeszcze bardziej przybliży nas do uruchomienia naszej usługi w 2024 r. i urzeczywistnienia zrównoważonych, szybkich regionalnych podróży lotniczych dla społeczności na całym świecie – podaje Daniel Wiegand, współzałożyciel i dyrektor generalny Lilium.

źródło: tavistockdevelopment.com, lilium.com