Pierwsze na świecie zero emisyjne pociągi już są!

W poniedziałek 17 września tego roku na terenie Dolnej Saksonii uruchomiono pierwsze pociągi wodorowe. W nową technologię rząd zainwestował 81 milionów euro (około 94,7 miliona dolarów).

Opracowana przez Alstom, francuskiego producenta kolejowego,  zawiera ogniwa paliwowe, które zamieniają wodór i tlen w energię elektryczną, emitując tylko parę i wodę. Niskoszumowy pociąg osiąga  prędkość nawet 140 km/h (87 mil/h) i może pomieścić do 300 pasażerów.

Dwa takie modele zastępują niektóre głośne, napędzane olejem napędowym pociągi, które były w obiegu. Zgodnie z komunikatem prasowym Alstom planuje dostarczyć kolejne 14 egzemplarzy Coradia iLint do Dolnej Saksonii do 2021 roku.

Nowe pociągi mają być bardziej praktycznym i ekologicznym zamiennikiem dla 120 starych pociągów z silnikami wysokoprężnymi w istniejącej flocie.

“Bezawaryjna technologia napędowa Coradii iLint stanowi przyjazną dla klimatu alternatywę dla konwencjonalnych pociągów z silnikami wysokoprężnymi”, powiedział Bernd Althusmann, Minister Gospodarki i Transportu Dolnej Saksonii.

To nowy i przyjazny dla klimatu kurs dla transportu kolejowego, który wpłynie w przyszłości na obniżenie emisji. Przypomnijmy, że cała Unia Europejska musi znacznie obniżyć emisję CO2, a takie inwestycje w transport zeroemisyjny właśnie temu sprzyjają.

Pasażerowie będą mogli podróżować nowymi, jasnoniebieskimi pociągami Coradia iLint na 100-kilometrowej linii między Cuxhaven, Bremerhaven, Bremervörde i Buxtehude.