Drewniane drapacze chmur w ekologicznej dzielnicy Sztokholmu

Szwedzkie biur projektowe Anders Berensson Architects otrzymało zlecenie na stworzenie projektu budynków o wysokiej gęstości zabudowy. Miały być one wysokie i możliwie najbardziej przyjazne środowisku. Architekci zaprezentowali projekt Masthamnen – miasteczka drapaczy chmur wybudowanych na tradycyjnych budynkach.

Budynki mają mieszane przeznaczenie – biurowe, handlowe i mieszkalne. W projekcie zawarto przyjazne dla pieszych trasy komunikacyjne, publiczne parkingi i połączenia nowej dzielnicy z innymi częściami miasta.

Masthamnen znajduje się pomiędzy trzema wzgórzami. Dzielnica podzielona jest na trzy fragmenty – niższe miasto na poziomie obecnych doków, znajdujące się powyżej drewniane drapacze chmur oraz ogrody i inna przestrzeń użytkowa na dachach.

W niższej sekcji znajdziemy 19 nowych bloków mieszkalno-użytkowych, mających od 6 do 10 pięter każdy. Łącznie całość oferuje 2500 mieszkań, 60000 m2 przestrzeni biurowej i 100 nowych lokali usługowych – sklepów oraz restauracji.

Drewniane wieżowce, wzniesione na szczycie znajdujących się niżej bloków, składać mają się z 31 nowych drapaczy chmur mających od 25 do 35 pięter. Znajdzie się tam ok. 3000 nowych mieszkań i 30 lokali usługowych. Z każdego pomieszczenia będzie można podziwiać piękno okolicy. Głównym materiałem, z którego powstaną będzie laminowane drewno.

„Wchodząc do nowego obszaru miasta, będziesz często znajdować się na tej samej wysokości, co dachy nowej dzielnicy”, mówią przedstawiciele Anders Berensson Architects. „Dlatego zdecydowaliśmy się, aby zaproponować ogólnodostępne parki na wszystkich dachach niższego miasta, które są połączone ze sobą mostami. Dachy i mosty tworzą duży publiczny krajobraz, łączący wszystkie piękne, wysoko położone ścieżki spacerowe, które już istnieją na wschodnim Södermalm”.

 

 

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Pszczoły od teraz są oficjalnie uznane za najważniejsze istoty na Ziemi

Earthwatch Institute, międzynarodowa organizacja charytatywna zajmująca się ochroną środowiska, oficjalnie uznała pszczoły za najważniejsze stworzenia na naszej planecie. Niestety wiele gatunków zapylaczy jest narażonych na wyginięcie. Wyniki badań wykonanych w ostatnich latach są zatrważające – szacuje się, że wyginęło nawet 90% pszczół.

Ciężarówki górnicze na paliwo wodorowe?

Jednym z przedsiębiorstw z sektora wydobywczego, które zadeklarowało całkowitą dekarbonizację jest Anglo American. Pierwszym krokiem stało się podjęcie współpracy z francuską firmą projektującą energetyczne rozwiązania oparte o ogniwa wodorowe. Razem mają wprowadzić napędy tego typu do ciężarówek górniczych o ładowności 300 ton, eliminując z nich silniki spalinowe. Będzie to pierwsza na świecie inicjatywa tego typu.