Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze projekty wiatrowe offshore na Morzu Czarnym

energia wiatrowa, wiatrowa farma morska

Pierwsze projekty wiatrowe offshore na Morzu Czarnym

Rumuński koncern Hidroelectrica ogłosił plany budowy morskich farm wiatrowych o łącznej mocy 600 MW. Koszt inwestycji wyniesie 4,8 mld lejów – ponad 4,4 mld złotych. Cały plan inwestycyjny ma pochłonąć nawet 26 mld lejów. Pierwsza farma w stanie operacyjnym gotowa będzie już za 6 lat.

Reklama

O pierwszej morskiej farmie wiatrowej Rumunii

Postawienie tej farmy będzie pierwszą tego typu instalacją na Morzu Czarnym. Jej moc ma sięgać 300 MW i kosztować 2,88 mld lejów (ponad 2,65 mld złotych). Hidroelectrica liczy, że część pieniędzy na ten cel otrzyma z Unii w ramach realizowania Europejskiego Zielonego Ładu. Produkcja energii elektrycznej pierwszej rumuńskiej farmy offshore w Rumunii ma wynieść około 1 TWh w skali roku, przy średnim współczynniku obciążenia wynoszącym 38 procent.

Hidroelectrica przed rozpoczęciem budowy ma wykonać badania warunków produkcji energii z wiatru na Morzu Czarnym. To także będzie pierwsze tego typu przedsięwzięcie.

Inne OZE od Hidroelectrici

W planach rumuński koncern ma także budowę wiatrowej farmy lądowej o mocy 300 MW. Pochłonie ona 1,87 mld lejów. Przy średnim współczynniku wykorzystania mocy na poziomie 26 procent, jej roczna produkcja energii może wynieść około 683 GWh. Możliwe, że farma zostanie uruchomiona w 2025 roku. 

Dodatkowo przewidziano inwestycje w farmy fotowoltaiczne o mocach 50 – 100 MW, jednak najpierw muszą zostać przeprowadzone studium wykonalności.

O koncernie

Hidroelectrica jest państwowym koncernem energetycznym powstałym w 2000 roku. Jego udział w wytwarzaniu energii elektrycznej w Rumunii wynosi około 30 procent i przekłada się na roczną produkcję energii na poziomie około 17 TWh. Na jej źródła wytwórcze składają się 203 elektrownie wodne i 5 elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy 6,44 GW.

Źródło: gramwzielone.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.