Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pierwsze w historii drewniane lotnisko powstanie w Zurychu

Pierwsze w historii drewniane lotnisko powstanie w Zurychu

Pierwsze w historii drewniane lotnisko powstanie w Zurychu

Na lotnisko w Zurychu powstanie nowy, zrównoważony terminal, który zostanie zbudowany większości z drewna. Dach budynku zostanie w całości pokryty panelami fotowoltaicznymi. 

Reklama

Pierwsze w historii drewniane lotnisko

Lotnisko w Zurychu działa już prawie 75 lat. Po ponad 35 latach eksploatacji, stacja dokująca A (Dock A) zostanie zastąpiona nowym, drewnianym projektem „Raumfachwerk” architektów ze studiów BIG, HOK i 10:8 Architekten.

– Projekt „Raumfachwerk” był najbardziej imponujący, w szczególności pod względem zrównoważonego rozwoju, operacyjności i aspektów ekonomicznych, ale także w zakresie planowania urbanistycznego i architekturystwierdził Andreas Schmid, Prezes Zarządu lotniska Flughafen Zürich AG.

Nowy Dock A zostanie zbudowany w dużej mierze z drewna mającego certyfikaty zrównoważonego rozwoju. To pierwszy projekt drewnianego terminalu tej wielkości w historii.

Zrównoważony terminal lotniczy

Cała powierzchnia dachu nowego doku zostanie pokryta panelami fotowoltaicznymi, co zapewni około ⅔ rocznego zapotrzebowania na energię elektryczną dla budynku. Przyczni się to tym samym do zmniejszenie emisji CO2 lotniska.

– W przypadku nowego Docku A lotniska w Zurychu staraliśmy się sprostać złożonemu globalnemu wyzwaniu redukcji CO2 za pomocą najprostszego możliwego rozwiązania: struktury budynku wykonanej z litego drewna (…). Prosty, ale wyrazisty projekt – zakorzeniony w tradycji i oddany innowacjomucieleśnia kulturowe i naturalne elementy szwajcarskiej architekturyBjarke Ingels, architekt, założyciel i dyrektor BIG w Nowym Jorku.

Nowy Dock A ma być atrakcyjny wizualnie m.in. ze względu na dużą liczbę przeszkleń i większe niż poprzednio okna. Budowa nowego terminu ma rozpocząć się w 2030 roku. Koszt wykonania to ok. 700 mln franków szwajcarskich, czyli około 3,5 miliarda złotych. 

Na całym świecie powstaje więcej zrównoważonych projektów architektonicznych, które w dużej mierze opierają się na wykorzystaniu drewna.

Drewniane realizacje architektoniczne i nie tylko

Studio Zaha Hadid Architects zaprojektowało pierwszy na świecie całkowicie drewniany stadion piłkarski, który powstanie w Gloucestershire w Anglii. Stadion ma pomieścić 5000 fanów piłki nożnej.

Pracownie architektoniczne Jakob+MacFarlane i T.ark zaprojektowały największy drewniany budynek w Islandii o nazwie Living Landscape. Projekt przekształci składowisko odpadów w stolicy Islandii. 

Z drewna powstają także… baterie.  Baterie do samochodów, rowerów i hulajnóg elektrycznych składają się m.in. z grafitu, nieodnawialnego materiału kopalnego, a także z litu, kobaltu i niklu. Fińska firma zastępuje powszechnie stosowany grafit roślinną ligniną.

źródło i zdj. główne: flughafen-zuerich.ch/newsroom (Zurich Airport / Flughafen Zürich AG)

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.