Pierwszy projekt realizowany w Egipcie pod opieką Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju

Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBRD) ogłosił 21 sierpnia tego roku zakończenie finansowania dwóch projektów fotowoltaicznych o mocy 50 MW każdy, które były budowane w egipskiej prowincji Aswan w ramach projektu kompleksu solarnego Benban Solar o przewidywanej mocy 1,8 GW.

Fotowoltaika od Columbus Energy

W czerwcu tego roku bank ten zatwierdził kredyt wysokości 500 milionów dolarów na konstrukcję 16 projektów fotowoltaicznych o łącznej mocy 750 MW w górnym Egipcie w ramach projektu Benban. Obecnie podpisano już dwa pierwsze kontrakty na budowę 50 MW farm fotowoltaicznych – pierwszych instalacji w ramach tego projektu.

Połowę finansowania dla tego projektu zapewnia mający siedzibę w Paryżu Proparco. Druga połowa z 116 milionów dolarów, jakie są obecnie wykładane na projekt, pochodzi z EBRD. Wybudowane za te środki farmy fotowoltaiczne będą działały w ramach systemu taryf gwarantowanych, jaki wprowadzono w Egipcie w zeszłym roku.

Farmy fotowoltaiczne kierowane będą przez Egipskie firmy zarządzane przez francuski koncert energetyczny EREN Renewable Energy i Saudyjski Access Power.

Zakończenie finansowania pierwszych dwóch etapów budowy projektu Benban oznacza, że wkrótce rozpoczną się prace nad kolejnym etapem.