Pilotażowy projekt magazynu energii z bateriami przepływowymi

Operator energetyczny San Diego Gas&Electric (SDG&E) uruchomił właśnie pilotażowy magazyn energii. System ten oparty jest o akumulatory wanadowe (VRF) z pompowanym elektrolitem (tzw. ogniwa przepływowe). Instalacja o mocy 2 MW zbudowana została we współpracy z firmą Sumitomo Electric.

Spółka SDG&E skomentowała, że system ten zainstalowany został w celach demonstracyjnych i testowych. Magazyn ten będzie testowany przez operatora przez najbliższe cztery lata, aby sprawdzić czy wykorzystana technologia pozwala na zastosowanie jej w instalacjach o większej mocy. Jak przyznaje operator, zastosowanie tego rodzaju elementów sieci przesyłowej ma ustabilizować sieć energetyczną SDG&E w momencie, gdy przyłączane jest do niej coraz więcej instalacji energii odnawialnej.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak informuje producent magazynu ogniwa VRF mają spodziewany czas życia przekraczający 20 lat i mogą wykazywać o wiele mniejsze zużycie podczas kolejnych cykli ładowania i rozładowywania niż ogniwa wyprodukowane w innych technologiach. System testowany będzie pod względem stabilizacji częstotliwości w sieci przesyłowej, dostarczania dodatkowej mocy jak i wspieraniu sieci w momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Jesteśmy bardzo uradowani, że jest to pierwszy tego rodzaju system w Stanach Zjednoczonych, jaki zainstalowaliśmy – skomentował Junji Itoh, dyrektor Sumitomo Electric. Jego firma może poszczycić się instalacją systemów magazynowania energii o łącznej mocy 100 MW.