Pilotażowy projekt magazynu energii z bateriami przepływowymi

Operator energetyczny San Diego Gas&Electric (SDG&E) uruchomił właśnie pilotażowy magazyn energii. System ten oparty jest o akumulatory wanadowe (VRF) z pompowanym elektrolitem (tzw. ogniwa przepływowe). Instalacja o mocy 2 MW zbudowana została we współpracy z firmą Sumitomo Electric.

Spółka SDG&E skomentowała, że system ten zainstalowany został w celach demonstracyjnych i testowych. Magazyn ten będzie testowany przez operatora przez najbliższe cztery lata, aby sprawdzić czy wykorzystana technologia pozwala na zastosowanie jej w instalacjach o większej mocy. Jak przyznaje operator, zastosowanie tego rodzaju elementów sieci przesyłowej ma ustabilizować sieć energetyczną SDG&E w momencie, gdy przyłączane jest do niej coraz więcej instalacji energii odnawialnej.

Jak informuje producent magazynu ogniwa VRF mają spodziewany czas życia przekraczający 20 lat i mogą wykazywać o wiele mniejsze zużycie podczas kolejnych cykli ładowania i rozładowywania niż ogniwa wyprodukowane w innych technologiach. System testowany będzie pod względem stabilizacji częstotliwości w sieci przesyłowej, dostarczania dodatkowej mocy jak i wspieraniu sieci w momencie zwiększonego zapotrzebowania na energię elektryczną.
Jesteśmy bardzo uradowani, że jest to pierwszy tego rodzaju system w Stanach Zjednoczonych, jaki zainstalowaliśmy – skomentował Junji Itoh, dyrektor Sumitomo Electric. Jego firma może poszczycić się instalacją systemów magazynowania energii o łącznej mocy 100 MW.

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Tesla model Y – konsensus pomiędzy jakością a ceną

Miłośnicy pojazdów elektrycznych w końcu doczekali się: po szumnych zapowiedziach i latach wyczekiwania w marcu 2019 roku zaprezentowano Tesla model Y. To luksusowe auto o dużym zasięgu w USA traktowane jako „kompaktowy” SUV. Do setki rozpędza się od 3,7 do 5,1 sekundy (w zależności od wariantu). Cena wyjściowa rozpoczyna się od 38,5 tys. dolarów.