Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Od 14 listopada (Dzień Czystego Powietrza) kilka regionalnych komórek Polskiego Alarmu Smogowego wystawi instalacje z kilkumetrowym modelem ludzkich płuc, które będą filtrować powietrze. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będą miały inny kolor. Akcja będzie trwać w kilku miastach.

Reklama

Płuca są zbudowane materiału przepuszczającego przez siebie powietrze, na którym będą się osadzały cząsteczki smogu. Od tego zanieczyszczenia instalacja zmieni kolor. Pojawi się sześć takich konstrukcji. Pierwsza jest już  w Oświęcimiu i będzie pracować do 28 listopada. Kolejne będą wystawione w Czernichowie (29.11 – 13.12), Wieliczce (14.12 – 28.12), Zabierzowie (30.12.2019 – 13.01.2020), Niepołomicach (14 – 28.01.2020) oraz w Warszawie (29.01 – 12.02.2020).

Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – wyjaśnia Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. – Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie.

Akcja PAS nazywa się „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fatalną jakość powietrza w polskich miastach, do której przyczynia się przede wszystkiem spalanie węgla i drewna.

W samej Małopolsce spośród pół miliona kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tys. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 r. – dodaje Kozłowska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.