Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Płuca pokażą Ci, czym oddychasz!

Od 14 listopada (Dzień Czystego Powietrza) kilka regionalnych komórek Polskiego Alarmu Smogowego wystawi instalacje z kilkumetrowym modelem ludzkich płuc, które będą filtrować powietrze. W zależności od poziomu zanieczyszczenia będą miały inny kolor. Akcja będzie trwać w kilku miastach.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

Płuca są zbudowane materiału przepuszczającego przez siebie powietrze, na którym będą się osadzały cząsteczki smogu. Od tego zanieczyszczenia instalacja zmieni kolor. Pojawi się sześć takich konstrukcji. Pierwsza jest już  w Oświęcimiu i będzie pracować do 28 listopada. Kolejne będą wystawione w Czernichowie (29.11 – 13.12), Wieliczce (14.12 – 28.12), Zabierzowie (30.12.2019 – 13.01.2020), Niepołomicach (14 – 28.01.2020) oraz w Warszawie (29.01 – 12.02.2020).

Powietrze i unoszące się w nim zanieczyszczenia są najczęściej niewidzialne. Chcemy pokazać, że powietrze, którym oddychamy w sezonie zimowym jest przepełnione drobnym, szkodliwym pyłem, który osadza się w naszych organizmach – wyjaśnia Magdalena Kozłowska z Polskiego Alarmu Smogowego. – Nasza instalacja przedstawia model płuc wykonany z białej, przepuszczalnej materii, przez którą tłoczone jest powietrze. Drobiny pyłów osiądą w płucach, które w ciągu 14 dni happeningu, zmienią kolor. Dodatkowo na bilbordzie umieściliśmy czujnik wyświetlający bieżące stężenie PM10 w danej godzinie.

Akcja PAS nazywa się „Zobacz czym oddychasz. Zmień to”. Jej celem jest zwrócenie uwagi na fatalną jakość powietrza w polskich miastach, do której przyczynia się przede wszystkiem spalanie węgla i drewna.

W samej Małopolsce spośród pół miliona kotłów na węgiel i drewno w ubiegłym roku wymieniono zaledwie 16 tys. Do zakończenia procesu wymiany najgorszej jakości kotłów mieszkańcy nie mają dużo czasu. W województwie małopolskim i mazowieckim uchwały antysmogowe wyznaczają termin do końca 2022 r. – dodaje Kozłowska.

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.