Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podatek od fotowoltaiki – kto go zapłaci? Nowe przepisy od 2025 roku 

Podatek od fotowoltaiki – kto go zapłaci? Nowe przepisy od 2025 roku 

Od 1 stycznia 2025 roku w życie wszedł podatek od nieruchomości, zawierający nową definicję budynku. Czy w związku ze zmianą przepisów instalacje fotowoltaiczne zostaną opodatkowane? 

Reklama

Opodatkowanie instalacji fotowoltaicznych 

Ministerstwo Finansów zapewniało, że nie planuje nowych regulacji prawnych, które mogłyby uderzyć we właścicieli fotowoltaiki. 

– Na żadnym etapie prac legislacyjnych Ministerstwo Finansów nie rozważało opodatkowania klimatyzatorów, agregatów prądotwórczych oraz paneli fotowoltaicznych, a rozpowszechnianie tego typu nieprawdziwych informacji służy wyłącznie wywoływaniu niepokoju wśród przedsiębiorców i obywateli – brzmi oświadczenie resortu finansów.

Wątpliwości budzi jednak podatek od nieruchomości, który wszedł w życie 1 stycznia 2025 roku. Nowe przepisy wprowadziły definicję budynku, która może uderzyć we właścicieli komercyjnych instalacji fotowoltaicznych. Jak tłumaczą eksperci – kluczowe znaczenie będzie miało przeznaczenie instalacji i jej powiązanie z działalnością gospodarczą.

Przepisy są efektem wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 lipca 2023 roku. Zgodnie z jego postanowieniem, dotychczasowe przepisy z 1a ust. 1 pkt 2 ustawy z 1991 r. o podatkach i opłatach lokalnych są niezgodne z Konstytucją.

Według nowych przepisów za budowlę uważane będą: elektrownie fotowoltaiczne, które wymieniono w załączniku 4 do ustawy o podatkach, urządzenia techniczne wchodzące w skład budowli oraz części budowlane elektrowni PV (elementy instalacji, konstrukcje wsporcze, fundamenty).

Oznacz to, że opodatkowniu nie będa podlegały isntalacje produkujące energię na użytek prywatny, a jedynie elementy fotowoltaiki, w przypadku, gdy dany użytkownik prowadzi działalność gospodarczą. Podatkiem nie będą również objęte same panele słoneczne, a ich elementy konstrukcyjne. 

Zobacz też: „Rachunki grozy” czy opłacalna inwestycja? Fakty kontra internetowe historie o pompie ciepła i fotowoltaice 

Źródła: prawo.pl, bzines.wprost.pl, tvn24.pl, pap.pl

Fot. Canva 

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.