Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Podmorski kabel sprowadzi energię słoneczną i wiatrową z Egiptu do Europy

Podmorski kabel sprowadzi energię słoneczną i wiatrową z Egiptu do Europy

Podmorski kabel sprowadzi energię słoneczną i wiatrową z Egiptu do Europy

Nowe połączenie energetyczne pomiędzy Egiptem a Grecją zapewni dostawy czystej energii na rynek europejski. Z Afryki do Europy popłynie prąd jedynie z odnawialnych źródeł energii, co wzmocni bezpieczeństwo energetyczne UE i przyspieszy dekarbonizację. 

Reklama

Podmorski kabel z Egiptu do Grecji

Wojna w Ukrainie pokazała, jak ważne jest zapewnienie bezpiecznych dostaw energii dla wspólnego europejskiego systemu energetycznego. Jeśli bezpieczeństwo energetyczne idzie w parze z zieloną energią, takie rozwiązanie staje się podwójne korzystne.

19 października Grecka Grupa Copelouzos poinformowała, że złożyła wniosek o włączenie projektu połączenia elektrycznego między Grecją a Egiptem (GREGY – Green Energy Interconnector) do dziesięcioletniego Planu Rozwoju Europejskich Sieci Energetycznych.

To pierwszy niezbędny krok, który uruchomi proces wpisu tego ambitnego projektu na listę projektów sieci energetycznych łączących Unię Europejską z resztą świata. Połączenie z Egiptem poprowadzi prąd pochodzący w 100% z OZE do Europy. Korzyści będą obopólne: Egipt zyska finansowo, a Europa wzmocni swoje bezpieczeństwo energetyczne i przyspieszy proces dekarbonizacji.

Na czym dokładnie polega ten projekt?

Podmorska linia przesyłowa wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC), która połączy Egipt z regionem Attyki w Grecji, ma mieć długość 1373 km. Egipt zadeklarował, że na potrzeby eksportu zabezpieczy moce rzędu 9,5 GW energii słonecznej i wiatrowej.

Szczegóły porozumienia zostały uzgodnione 1 września na spotkaniu dyrektora generalnego i założyciela greckiej grupy Copelouzos Dimitrisa Copelouzosa z prezydentem Egiptu Abdelem Fattahem El-Sisi.

Egipt dysponuje nowoczesną infrastrukturą w dziedzinie energii elektrycznej, działającą zgodnie z krajową strategią: elektrowniami zintegrowanymi z liniami przesyłowymi oraz sieciami dystrybucyjnymi. Zapewniło to trwałość zabezpieczenia dostaw energii w całym kraju i otworzyło perspektywy inauguracji regionalnych projektów połączeń elektroenergetycznychczytamy w komunikacie prasowym prezydenta Egiptu

Kabel pobiegnie po dnie morskim na maksymalnej głębokości 2527 metrów. Grupa Copelouzos przeprowadziła obszerne badanie, które wykazało, że wraz z wdrożeniem elektrycznego połączenia międzysystemowego Grecja-Egipt, uwolniona zostanie dodatkowo moc około 700 MW z istniejących sieci przesyłowych Grecja-Włochy i Grecja-Bułgaria.

Jakie jeszcze nowe połączenia wzmocnią europejskie bezpieczeństwo energetyczne?

Nowe połączenia Europy ze światem

Najdłuższy kabel na świecie (Projekt Xlinks Morocco-UK Power) ma być nowym źródłem czystej energii dla Wielkiej Brytanii. Prąd z elektrowni słonecznych na Saharze popłynie przez prawie 4 tys. podmorskich połączeń elektrycznych.

Wielka Brytania, chociaż nie jest już w Unii Europejskiej, może przesyłać energię na kontynent za pomocą nowego interkonektora prowadzącego do Niemiec. NeuConnect to pierwsze bezpośrednie połączenie energetyczne między Wielką Brytanią a Niemcami. Interkonektor o długości 725 km umożliwi przesył odnawialnej energii między dwoma największymi rynkami energetycznymi w Europie.

źródło: copelouzos.gr, pv-magazine.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.