Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Największy projekt Wielkiej Brytanii i Niemiec. Interkonektor o długości 725 km złączy rynki energetyczne

Największy projekt Wielkiej Brytanii i Niemiec. Interkonektor o długości 725 km złączy rynki energetyczne

Największy projekt Wielkiej Brytanii i Niemiec. Interkonektor o długości 725 km złączy rynki energetyczne

NeuConnect to pierwsze bezpośrednie połączenie energetyczne między Wielką Brytanią a Niemcami. Interkonektor o długości 725 km umożliwi przesył odnawialnej energii między dwoma największymi rynkami energetycznymi w Europie.

CFF OPP Baner poziom mobile450 x 250CFF OPP Baner poziom 6.03.2023 1
Reklama

NeuConnect

NeuConnect to nowe połączenie międzysystemowe, które umożliwi przesył energii między Wielką Brytanią a Niemcami. Interkonektor jest największym pojedynczym projektem infrastrukturalnym między tymi dwoma państwami. W lipcu ponad 20 międzynarodowych banków i instytucji finansowych dopięło szczegóły finansowania projektu, którego koszt wyniesie około 2,8 miliarda euro.

Kable pobiegną po dnie morza od wyspy Isle of Grain w hrabstwie Kent w Anglii do Wilhelmshaven w Niemczech. Trasa przechodzi przez brytyjskie, holenderskie i niemieckie wody terytorialne.

Planowanie połączenia rozpoczęło się w 2018 roku. Prace nad projektem rozpoczną się jeszcze w tym roku, a ich koniec planowany jest na rok 2028. NeuConnect jest jedną z największych inwestycji tego typu na świecie. Jakie korzyści może przynieść dla europejskiego rynku energetycznego?

Złączeni energetycznie

Interkonektor umożliwi bezpieczne i niedrogie dostawy energii między Wielką Brytanią a RFN. Położenie geograficzne sprawia, że Zjednoczone Królestwo ma jeden z najbardziej obiecujących potencjałów w energetyce wiatrowej na Ziemi. U wybrzeży Anglii działa już największa farma wiatrowa na świecie, której towarzyszą inne wielkie projekty tego typu. Wspólnie tworzą one wielką strefę energetyki wiatrowej, która zostanie połączona dzięki NeuConnect z europejską siecią kontynentalną. Integracja odnawialnych źródeł energii przyniesie redukcję netto emisji dwutlenku węgla o 13 Mt CO2 w ciągu 25 lat. Odpowiada to usunięciu z dróg około 325 000 samochodów lub posadzeniu 23 milionów drzew rocznie.

– Połączenia międzysystemowe pomagają we wspieraniu integracji odnawialnych źródeł energii w brytyjskich i europejskich systemach energetycznych, umożliwiając współdzielenie niskoemisyjnej energii elektrycznej w szerszych obszarach geograficznychskomentował Carsten Quitter, Dyrektor ds. Inwestycji w Grupie Allianz, która jest jednym z inwestorów NeuConnect.

Zdarza się, że wiatr nie wieje w Niemczech, ale za to w Anglii turbiny wytwarzają nadmierne ilości energii elektrycznej, której nie można zmagazynować. Z drugiej strony często dochodzi do sytuacji, w której słońce świeci w Niemczech, ale niebo nad Anglią spowijają ciemne chmury. Wtedy ogromny potencjał fotowoltaiki w Niemczech może wspomagać sieć energetyczną na Wyspach.

Oprócz integracji systemów energetycznych, zwiększy się także konkurencja wśród dostawców energii na rynkach, co zapewni konsumentom niższe ceny. Linia wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC) umożliwi przesył do 1,4 GW energii elektrycznej, co pozwoli na zasilanie ok. 1,5 mln domów. Nowe połączenie to typowa sytuacja win-win, nawet jeśli między państwami biorącymi udział w projekcie dochodziło wcześniej do licznych nieporozumień.

Poza UE ale przeciw Putinowi

To ciekawe, że największy projekt infrastrukturalny między Wielką Brytanią a Niemcami powstaje już po Brexicie i wyjściu Zjednoczonego Królestwa z Unii Europejskiej. Nawet jeśli Wielka Brytania zdecydowała się opuścić UE, NeuConnect pokazuje, że Londyn wciąż uzależniony jest od europejskiego rynku energetycznego.

Co ważne, nowy interkonektor ułatwi także Europie Zachodniej uniezależnienie się od surowców energetycznych z Rosji. Projekt nazywany „niewidzialną autostradą energetyczną” pokazuje, że mimo politycznych sporów, gospodarczy sojusz wyspy z kontynentem wciąż pozostaje silny. 

Prywatny projekt realizowany przez konsorcjum ponad 20 banków i inwestorów takich jak Meridiam, Allianz Capital Partners oraz japoński Kansai Electric Power został wsparty w lipcu przez należący do UE Europejski Bank Inwestycyjny kwotą w wysokości 400 milionów euro.

źródło: power-technology.com, neuconnect-interconnector.com, allianz.com, eib.org, zdj. główne – neuconnect-interconnector.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.