Podwodne drony do inspekcji instalacji off-shore

Norweska firma technologiczna Blueye Robotics opracowała przemysłowego robota podwodnego, przeznaczonego do inspekcji instalacji podmorskich. Wykorzystanie bezzałogowej, zdalnie sterowanej maszyny do tych celów ma zmniejszyć koszty utrzymania podwodnych instalacji. Dron może być stosowany m.in. do badania stanu podmorskich kabli i podwodnych części farm wiatrowych.

Robot Blueye Pioneer waży siedem kilogramów i mierzy około 40 cm x 25 cm x 35 cm. Koszt takiego urządzenia to około 4000..5000 dolarów. Jak spodziewają się twórcy urządzenia, może ono istotnie zmniejszyć koszty utrzymania morskich farm wiatrowych redukując ilość nurków zatrudnianych do inspekcji instalacji.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Jak mówi Erik Dyrkoren, szef Blueye Robotics, do pilotowania drona nadaje się – każdy kto umie korzystać ze smartfona czy tabletu. Pojazd pracować może do 150 metrów pod wodą i doskonale radzi sobie z silnymi prądami, często występującymi na tej głębokości.

Dzięki niskim kosztom zakupu i prawie zerowym kosztom eksploatacji nasz dron może sprawić, że wizualne inspekcje instalacji podmorskich staną się nie tylko tańsze i mniej problematyczne, ale także częstsze, co z pewnością ułatwi konserwację systemów farm wiatrowych off-shore – dodał Dyrkoren.