Pojemność hybrydowych systemów przechowywania energii przekroczy 2 GW w 2026 roku

magazyn energii

Jak donosi Navigant Research w swojej najnowszej analizie, pojemność zainstalowanych na świecie hybrydowych systemów magazynowania energii wzrośnie z 78,6 MW w bieżącym roku do około 2,1 GW w roku 2026.

Cytowana analiza dotyczy światowego rynku hybrydowych systemów magazynowania energii elektrycznej, tak tych niewielkich, stosowanych w domach, jak i dużych, wykorzystywanych obecnie do stabilizacji sieci przesyłowej. Badania Navigant Research poświęcone były rozwojowi technologii i rynku tych systemów aż do roku 2026.

Hybrydowe systemy przechowywania energii to te z magazynów, które wykorzystują co najmniej dwie technologie do działania. Integracja większej liczby technologii w systemie pozwala na osiągnięcie parametrów pracy, takich jak ilość zgromadzonej energii, szybkość działania itp. nieosiągalne dla żadnego pojedynczego systemu.

Dużego wzrostu systemów hybrydowych spodziewamy się wraz z dojrzewaniem technologii akumulatorów, wykorzystywanych do przechowywania prądu – skomentował Ian McClenny, analityk z Navigant Research. – Przyszłość systemów hybrydowych w dużej mierze zależy od operatorów sieci przesyłowej oraz ewolucji sektora energetycznego; dotychczasowo wszystko wskazuje, że pożądane będą możliwie elastyczne magazyny – dodał.

Systemy hybrydowe dają nadzieję na zmianę sektora magazynowania energii elektrycznej, dzięki dostarczeniu wydajniejszych, tańszych i elastyczniejszych urządzeń, jak czytamy w raporcie. Zaletami tych systemów, oprócz większej elastyczności i niższych kosztów – tak zakupu jak i użytkowania – są także dłuższy czas życia systemu oraz możliwość dłuższej pracy w sieci przy mniejszej pojemności niż analogiczne systemy wykorzystujące tylko jedną technologię.

    Dodaj komentarz

Poprzedni artykuł

Karolina Północna dostała zielone światło

Następny artykuł

Wszyscy sprzedawcy energii tracą na rozliczeniu z prosumentami

Mogą też Ci się spodobać...Tagi: ,