Polscy ekolodzy bronią elektrowni jądrowej w Niemczech!

W miniona niedzielę (29 grudnia) grupa aktywistów, w tym z Polski, protestowała przeciwko wyłączeniu elektrowni atomowej w Badenii-Wittenbergii. Jej zamknięcie zaplanowano na 31 grudnia. Skąd protest? Zdaniem aktywistów energia z atomu wspomaga redukcję gazów cieplarnianych.

Elektrownia Philippsburg 2 zapewnia 13% energii elektrycznej dla całego landu i jest ostatnim takim zakładem w całej Badenii-Wittenbergii. Deficyt energetyczny ma zapełnić import z Francji. W proteście uczestniczyło około 100 osób. Wśród nich znaleźli się polscy aktywiści z grupy FOTA4Climate. Ich zdaniem energia z atomu wspomaga redukcję gazów cieplarnianych. Dopóki w energetyce spalanie węgla i gazu będzie podstawowym źródłem prądu, to atom pozostanie koniecznością.

Po zamknięciu elektrowni jądrowej pojawia się konieczność uzupełnienia energii. Najczęściej uzupełnia się ją paliwami kopalnymi, a tylko częściowo odnawialnymi źródłami energii. To jest naprawdę historyczna chwila. Od tego, jak potoczy się sytuacja, jak do tego podejdzie rząd Niemiec i społeczność międzynarodowa, zależy nasz wspólny los. Jeśli świat podąży drogą zamykania atomu, będzie to poważny błąd, ponieważ stracimy możliwość dekarbonizacji – powiedział PAP Andrzej Gąsiorowski FOTA4Climate.

 – Po katastrofach w Czarnobylu i Fukushimie wyciągnięto właściwe wnioski. Energia jądrowa rodzi kluczowe pytania dotyczące bezpieczeństwa. Elektrownie generują też substancje wysokiego ryzyka, które są podstawą do budowy broni jądrowej – w ten sposób decyzję o wyłączeniu reaktora argumentował Wolfram Koenig, szef urzędu ds. utylizacji odpadów atomowych (BfE). Awaria reaktora w Fukushimie w 2011 roku zainicjowała podjęcie przez Niemców decyzji o zamknięciu wszystkich elektrowni atomowych do 2022 roku. Natomiast spalarnie węgla mają działać do 2038.

FOTA4Climate, oprócz petycji wysyłanych do naszych zachodnich sąsiadów, zwraca się również do szwedzkiego rządu, aby ten powstrzymał decyzję o wyłączeniu reaktora w Ringhals. 

fot: Fota4Climate