Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polscy studenci wygrali międzynarodowy konkurs. Jury zachwyciła ich turbina wiatrowa

Polscy studenci wygrali międzynarodowy konkurs. Jury zachwyciła ich turbina wiatrowa

Studenci Politechniki Łódzkiej zwyciężyli w tegorocznej edycji International Small Wind Turbine Contest. Ich innowacyjna turbina wiatrowa oczarowała jury. Polscy studenci pokonali swoich odpowiedników z Kanady, Holandii, Egiptu czy Danii.

Reklama

Czwarte zwycięstwo studentów Politechniki Łódzkiej

GUST to projekt studencki uruchomiony w październiku 2015 roku. Jest realizowany przez członków Studenckiego Koła Naukowego Energetyków działającego przy Instytucie Maszyn Przepływowych Wydziału Mechanicznego Politechniki Łódzkiej. Skupia studentów z różnych wydziałów: Mechanicznego; Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki; Chemicznego; Organizacji i Zarządzania; Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska.

Studenci Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST wygrali International Small Wind Turbine Contest 2023. To, jednak nie pierwsze ich zwycięstwo w tym konkursie. Wcześniej triumfowali w latach 2016, 2017, 2018.

Polscy studenci wygrali międzynarodowy konkurs. Jury zachwyciła ich turbina wiatrowa. Źródło: GUST project

W tym roku studenci Politechniki Łódzkiej stanęli na najwyższym stopniu w klasyfikacji generalnej Small Wind Turbine Contest i w kategorii najwyższa roczna produkcja energii (AEP). Ich turbina wiatrowa osiągnęła najwyższy w swojej historii współczynnik sprawności, przewyższając wszystkie prototypy prezentowane w finale. 

– Najbardziej imponujące jest to, że turbina GUST była w stanie wygenerować ponad 1 kW mocy przy wietrze o prędkości 13 m/s. To niezwykle imponujący wynik, który podkreśla skuteczność i wydajność tej nowej technologii. Zespół GUST kontynuuje tradycję doskonalenia swojego projektu i rok po roku udowadnia, że ciężka praca przynosi wymierne rezultatywyjaśnia Marcin Walczak, student Politechniki Łódzkiej z zespołu GUST.

Sukces studentów wpłynie na polski przemysł wiatrowy?

Jak czytamy na stronie Politechniki Łódzkiej „tegoroczna edycja konkursu przyniosła kolejny, przełomowy moment dla polskiego przemysłu wiatrowego”. Zespół GUST opracował pierwsze części turbiny, wykorzystując rodzime materiały. 

– To milowy krok w uniezależnieniu się od importowanych materiałów stanowi ważny wkład w rozwój krajowej produkcji, eliminując zależność od zagranicznych dostawmówi jeden z studentów cytowany przez uczelnianą stronę internetową.

Zespół GUST nie zamierza, jednak spoczywać na laurach. Od nowego roku akademickiego planują kolejne prace nad ulepszaniem turbiny wiatrowej. – Zamierzamy skupić się na materiałach biokompozytowych. Chcemy, by nasza turbina wiatrowa była jeszcze bardziej przyjazna dla środowiska. Oprócz tego planujemy prace nad zwiększeniem jej wydajności i sprawnościtwierdzą studenci zespołu GUST.

Początek nowego roku akademickiego to także czas rekrutacji do zespołu GUST. Dotychczasowe osiągnięcia i napływ świeżej krwi pozwalają wierzyć, że w najbliższych latach studenci Politechniki Łódzkiej zaprezentują kolejne innowacyjne rozwiązania.

Źródło i fot główne: p.lodz.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.