Polska firma z patentem na panele fotowoltaiczne z grafenem!

Laboratorium spółki Euro Com Project zbadało i opatentowało możliwości użycia grafenu w panelach fotowoltaicznych. Wynalazek zrewolucjonizuje rynek energetyki słonecznej. A przy użyciu wysokosprawnych ogniw fotowoltaicznych wraz z elektroda grafenową rozwiązanie obniży koszty produkcji 1 kWh nawet o połowę.

Według autorów patentu obecna technologia fotowoltaiczna jest już na granicy rentowności. Wynalazek ma znacząco zwiększyć wydajność modułu fotowoltaicznego, a w konsekwencji elektrowni słonecznej. Innowacyjne na skalę światową rozwiązanie daje szansę na zmianę dotychczasowego postrzegania energetyki słonecznej jako mało wydajnej i stosunkowo drogiej.

Polskie panele fotowoltaiczne z grafenem

Mogileńska spółka Euro Com Project – właściciel takich marek jak FreeVolt, FreeHeat, FreeDrive – opracowała sposoby aplikacji  warstwy grafenu w krzemowych ogniwach fotowoltaicznych. Zastosowane materiału dwuwymiarowego stworzyło nowe możliwości zwiększenia sprawności ogniw , przewyższające oczekiwania działu R&D spółki. Co istotne, wyprodukowane z takich ogniw moduły będzie można w szczególności instalować w regionach bardzo gorących, w których z uwagi na wysoką temperaturę ich efektywność znacząco spadała.

Projekt ten można śmiało określić jako przełomowy. Technologia PVGRAF jest szansą na zrewolucjonizowanie światowej branży odnawialnych źródeł energii przy udziale polskiego grafenu i polskiej myśli technologicznej i może stać się naszym hitem eksportowym – mówi Dariusz Zamroczyński współtwórca projektu.

Owocem wspólnej pracy naukowców i działu R&D jest możliwość użycia polskiego grafenu na przemysłową skalę w całej branży odnawialnych źródeł energii. Spółka nie tylko opatentowała technologię, ale posiada już ogniwa krzemowe pokryte elektrodą grafenową o nazwie PVGRAF. Pierwsze na świecie ogniwa 156mmx156mm pokryte jednoatomową warstwą grafenu zostały już przetestowane pod kątem wydajności i stabilności pracy.

PVGRAF – czas na sprzedaż!

Tak zwany etap komercjalizacji materiału, czyli wdrożenia do produkcji i sprzedaży, powinien zakończyć się w połowie 2018 roku. Będziemy wówczas chcieli zaprezentować grafenowe moduły wykonane w technologi PVGRAF z udziałem ogniw Mono Perc i HJT jak i całą linię produkcyjną która na te potrzeby została zaprojektowana – mówi Łukasz Nowiński współtwórca projektu.

Proponowane rozwiązanie poprawi również trwałość krzemowego ogniwa fotowoltaicznego, gdyż grafen nie ulega korozji. Należy się tylko cieszyć, że zostało zaproponowane i będzie realizowane przez polskie firmy – powiedział dr inż. Stanisław Pietruszko, prezes Polskiego Towarzystwa Fotowoltaiki.

9 comments
  1. Szkoda, że ten artykuł jest na poziomie portali typu Onet, wp. Czy nie można było napisać konkretnych danych? Jaka jest sprawność modułu, przewidywane spadki napięcia, zakres prądów i napięć ? Chyba jest to branżowy portal Panie lub Pani redaktor ( też nie wiadomo kto napisał artykuł, przynajmniej nie widzę) ???

  2. Pożyjemy, zobaczymy. A zobaczyć możemy figę tak jak w większości polskich przełomowych wynalazków. Tacy niecierpliwi ci polscy wynalazcy. Najpierw zbudujcie panel w ramach standardowego procesu technologicznego, a potem się nim chwalcie. Nigdy odwrotnie. No chyba, że przed wami ściana …. a kasa by się przydała …..

  3. Dziś płacę nie 150zl/miesięcznie a 50zl za tą samą energie. Bez grafenu. Nikogo to nie interesuje.

  4. PiS zrobi wszystko by na dyrektora spółki powołać kogoś swojego, bo ich nie interesuje technika tylko polityka. Tu dodam, że czystka taka dosięgła najbardziej zasłużonego naukowca w tej dziedzinie, którego zwolniono, bo nie realizował doktryn komitetu centralnego PiS.

  5. dziś oglądałem ten bardzo ciekawy film o panelach słonecznych z grafenem i jestem ciekaw gdzie można je kupić wasze panele bo chcę je zabudować u siebie a dziś jest 02 05 2919 r

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

Chiny wracają do węgla!

Trzy lata temu Chiny wstrzymały projekty budowy około 100 nowych elektrowni węglowych. Obecnie państwo wznawia zawieszone wówczas koncepcje. Jeśli tak się stanie, według prognoz naukowców, moc chińskich elektrowni węglowych będzie odpowiadać całej mocy wytwórczej Unii Europejskiej.