Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polska lokomotywa na wodór

Polska lokomotywa na wodór

Firma PESA, działająca na rynku kolejowym od połowy XIX wieku, pracuje nad wodorową lokomotywą. Jeszcze w tym roku nowoczesny pojazd napędzany zielonym paliwem ma mieć swoją premierę.

Reklama

Zielony Ład w kolei

Zielony Ład dotyczy każdej sfery życia i gospodarki. Również sektor kolei ma zostać zmodernizowany, aby sprostać wymogom bezemisyjnej przyszłości. PESA z Bydgoszczy opracowuje prototyp lokomotywy napędzanej wodorem. Firma chce sprostać krajowym i unijnym regulacjom, wprowadzając na rynek zeroemisyjny tabor.

Prototyp manewrowej lokomotywy wodorowej to odpowiedź PESY na rosnące zapotrzebowanie na zeroemisyjne środki transportu kolejowego. Pojazd ma zadebiutować jeszcze w tym roku, a następnie uzyskać certyfikację i homologację. Natomiast gotowe zespoły trakcyjne mają pojawić się w ofercie za 4 lata. 

Współpraca

Prezes PESY Krzysztof Zdziarski skomentował wprowadzenie nowej lokomotywy na rynek podczas konferencji Zielony Ład na polskiej kolei. Wspomniał również o współpracy firmy z innymi międzynarodowymi partnerami, w tym europejskimi, japońskimi, czy kanadyjskimi. PESA współpracuje też z PKP i Orlenem na rzecz rozwoju zeroemisyjnego transportu towarowego.

Od dwóch lat pracujemy nad nową platformą pojazdów – w trakcie przygotowań zorganizowaliśmy między innymi cykl warsztatów UX, analizujących preferencje użytkowników. Jednym z fundamentów nowej platformy pojazdów PESA, oprócz bezpieczeństwa i wygody, będzie także niskoemisyjność powiedział prezes i dodał: Staramy się spełniać oczekiwania przewoźników, pasażerów i standardy ekologii.

Przyszłość kolei

PESA pracuje obecnie nad elektrycznymi i spalinowymi pojazdami. Jak podaje firma, spalinowe silniki mają spełniać rygorystyczne normy emisyjne (Stage V). Zastosowany w lokomotywie system Marathon jest napędzany dieslem.

PESA pracuje też nad pojazdem wodorowym standardowym. Oznacza to, że z czasem wzrostu popularności rozwiązań wodorowych, taki pojazd będzie można przerobić w ogniwo wodorowe. Na razie muszą powstać punkty tankowania. PESA i PKP dyskutowały nad udostępnieniem wspólnej stacji tankowania wodoru zarówno dla pociągów, jak i autobusów.

źródło: PESA, rynek-kolejowy.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.