Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

European Railway Award – nagroda dla pociągu napędzanego wodorem

train

European Railway Award – nagroda dla pociągu napędzanego wodorem

Coradia iLint jest pierwszym pociągiem na świecie, posiadającym ogniwa paliwowe, przetwarzające wodór w energię elektryczną. Projekt pociągu zwyciężył 25 stycznia w konkursie European Railway Award.

Reklama

Zerowa emisja z kolei

Bezemisyjny pociąg przyszłości, który nie dość, że jest ekologiczny, to jeszcze porusza się wyjątkowo cicho, został doceniony na europejskim rynku kolejowym. Jego wyjątkowość tkwi również w fakcie, iż został dostosowany do kursowania po trasach niezelektryfikowanych. Producent podkreśla, że Coradia iLint emituje wyłącznie neutralną dla klimatu parę wodną oraz wodę. Dodatkowo pociąg posiada technologię, która umożliwia magazynowanie energii w akumulatorach oraz inteligentny system zarządzania mocą i energią.

Coradia iLint jest pierwszym na świecie pociągiem z wodorowymi ogniwami paliwowymi, przeznaczonym do komercyjnego użytku. Międzynarodowy koncern Alstom aktualnie tworzy flotę 14 pociągów, z czego każdy o zasięgu 1000 km. Pojazdy wejdą do użytku w 2022 roku, zastępując tradycyjne pociągi.

I eOyp 9WaVCRFZyRVRDTEV9bwERUhcJbUPPJgr91w13SVQq3PMmwAkuiX6FRRBHkjwvlXnBvoIejRW33mw3CVYffWtxXDBlVSsQs4WAMM5WIlU7gCos6sYFZhsXuLzpIG O2pUI
źródło: rynek-kolejowy.pl

Wyróżnienie

Coradia iLint została wypuszczona przez koncern Alstom, który zrealizował projekt na zlecenie Landesnahverkehrsgesellschaft Niedersachsen (LNVG). Carmen Schwabl, dyrektor zarządzająca w niemieckim LNVG odebrała nagrodę decyzją jury w składzie: dyrektorzy generalni branży kolejowej, osoby decyzyjne w UE, dziennikarze i laureaci poprzednich nagród European Railway Award. Nagrodę przyznano podczas wirtualnego wydarzenia, którego gospodarzem był Alberto Mazzola, dyrektor wykonawczy Wspólnoty Europejskich Przedsiębiorstw Kolejowych i Infrastrukturalnych (CER) oraz Philippe Citroën, dyrektor generalny Europejskiego Stowarzyszenia Przemysłu Kolejowego (Unife). 

Podczas wydarzenia wręczono również dwa inne szczególne wyróżnienia. Jedno otrzymał przewodniczący Parlamentu Europejskiego David Sassola za kreowanie ścieżki nowoczesnej formy kolei, drugie trafiło do Martina Speera i Vincenta-Immanuela Herra za uruchomienie programu Interrail, który zaowocował stworzeniem DiscoverEU – biletu, dla 18-latków, umożliwiających im bezpłatne podróżowanie koleją przez cały miesiąc. 

 Nie jest typowym zjawiskiem to, że władze decydujące o transporcie publicznym inicjują taki nowoczesny rozwój technologiczny. Innowacja to zerwanie z tym, co typowe, aby stworzyć coś przełomowego. Z naszymi partnerami osiągnęliśmy w fazie testowej prawdziwy przełom w dziedzinie transportu pasażerów. Właśnie tutaj, w Dolnej Saksonii opracowaliśmy projekt, o którym dowiedział się cały świat.skomentowała wyróżnienie Carmen Schwabl.

Carmen Schwabl podała, że w fazie testów pociągi radziły sobie bardzo dobrze. Dzięki nowoczesnemu systemowi iLint będzie wymagał jedynie jednorazowego tankowania w ciągu dnia. Dodała, że pociąg jest równie cichy jak pociąg napędzany elektryczną energią.

źródło: railjournal.com

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.