Polska technologia przetwarzania odpadów w finale międzynarodowego konkursu “The Circulars”

Polska, innowacyjna technologia przetwarzania odpadów – stworzona przez firmę Bioelektra Group – trafiła do finału prestiżowego konkursu „The Circulars”. Celem konkursu jest promowanie rozwiązań z zakresu gospodarki o obiegu zamkniętym. W konkursie tym jury wskazuje finalistów, a zwycięzcę typują internauci z całego świata.

Fotowoltaika od Columbus Energy

Celem konkursu „The Circulars 2017” jest docenienie osób i firm z całego świata, które stosują innowacyjne rozwiązania i nowe technologie z zakresu efektywnego zarządzania odpadami, przyczyniając się do ochrony zasobów naturalnych. Wręczenie nagród za rozwój gospodarki o obiegu zamkniętym w ramach III edycji konkursu nastąpi 16 stycznia 2017 r. podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Patronami medialnymi konkursu są amerykański magazyn gospodarczy FORTUNE oraz CNBC.

O wyborze laureata zdecyduje liczba głosów internautów. Głosować można od 24 października do 11 listopada br. poprzez stronę konkursu The Circulars: https://thecirculars.org/peoples-choice.

Bioelektra Group jest polską firmą, zajmującą się inwestycjami z zakresu racjonalnej gospodarki odpadami i zrównoważonego rozwoju. Firma jest właścicielem i operatorem innowacyjnej technologii przetwarzania odpadów komunalnych o nazwie RotoSTERIL. Technologia ta pomaga chronić środowisko: znacząco ogranicza ślad węglowy i redukuje emisję gazów cieplarnianych (CO2 oraz metanu). Pozwala odzyskać najbardziej wartościowe surowce z odpadów (ponad 90%) i przetworzyć je znów na produkty. W składzie odpadów komunalnych procentowo dominuje frakcja organiczna biodegradowalna, która odpowiednio przygotowana, posiada ogromny potencjał ponownego wykorzystania, m. in. mogłaby być stosowana jako odnawialne źródło energii dla energetyki.

Serce technologii RotoSTERIL stanowią autoklawy – urządzenia BEG7000, które produkowane są w Zakładach Cegielskiego w Poznaniu. Każdy etap procesu technologicznego jest przyjazny dla środowiska i okolicznych mieszkańców. Podczas przetwarzania odpadów nie dochodzi do emisji przykrych zapachów, co pozwala zbliżyć zakład do źródła odpadów, posadowić go w granicach miasta. Dzięki temu minimalizuje się nakłady potrzebne na finansowanie logistyki i transportu odpadów. To rozwiązanie jest korzystne również z punktu widzenia lokalnych społeczności – brak uciążliwości dla otoczenia podczas eksploatacji podnosi poziom akceptacji społecznej wobec instalacji.

Zgodnie z wprowadzanymi wymogami UE, Polska po 2020 r. będzie musiała odzyskiwać co najmniej 50% odpadów, a od 2030 roku – 65% odpadów (obecnie wskaźnik odzysku w skali kraju wynosi zaledwie kilkanaście procent).

Źródło: informacja prasowa Bioelektra Group