Już wkrótce gniazda w Polsce zostaną zapełnione przez ich domowników. Symboliczna wiosna, jak wskazują ornitolodzy, nastąpi znacznie wcześniej – bociany przyspieszyły swój powrót do domu. Aktualnie znajdują się już w południowej Turcji, szykując się na przekroczenie granicy Azji i Europy.
Polskie bociany w przyspieszonej trasie do domu
Jeszcze niedawno polskie bociany szybowały na terytorium Azji oraz Bliskiego Wschodu, w okolicach Synaj i niedaleko Jerozolimy. Te symboliczne dla Polski ptaki pokonały znacznie większy odcinek, niż zazwyczaj – około 1000 kilometrów. Tę zaskakującą zmianę zauważyła grupa Silesiana, która śledzi odczyty szybujących ptaków. Bociany białe standardowo pokonują dziennie od 100 do maksymalnie 300 kilometrów w trakcie swojej trasy z Afryki. Cała podróż zwyczajowo może trwać nawet do dwóch miesięcy. Polskie bociany rozpoczęły podróż do domu ostatniego dnia lutego.
– Nasze ptaki w tej chwili przyspieszyły i są już w Azji Mniejszej, a dwa ptaki są już nawet na północy Turcji. Mamy nadzieję, że ciągu tygodnia zawitają do Polski – mówi ornitolog Piotr Tryjanowski.
Ornitolog Piotr Tryjanowski podkreśla również, że niektóre ptaki zimują w Polsce. Inne, ze względu na zmiany klimatyczne nie szybują do Afryki, a wybierają zdecydowanie bliższe lokacje.
– Część bocianów, ranna czy osłabiona, jest przechowywana w specjalnych miejscach dla ptaków. Poza tym coraz większa część zimuje po drodze, na przykład w Bułgarii; te ptaki są wcześniej, pewnie niektóre z nich pojawiły się już na gniazdach – mówi ornitolog Piotr Tryjanowski.
Bociany szybują wzdłuż linii wybrzeża, wykorzystując do tego kominy termiczne. Niektóre z tych ptaków, które wybrały RPA jako lokalizację do swojego zimowiska, muszą pokonać ponad dziesięć tysięcy kilometrów, aby wrócić do Polski. Monitorowanie migracji tych ptaków jest możliwe dzięki nadajnikom umieszczonym na ptakach. Dzięki temu ornitolodzy mogą na bieżąco śledzić ich aktualną pozycję a także tor lotu, jaki obierają.
Powrót bocianów zwiastuje wiosnę
Choć pierwszy dzień wiosny obchodzony jest 21 marca, w polskiej tradycji to powrót bocianów utożsamiany jest z jej rozpoczęciem. W przeszłości powrót bocianów do gniazd utożsamiany był z sygnałem dla rolników, że nadszedł czas rozpoczęcia prac rolniczych. Według dawnych staropolskich wierzeń, obecność bociana w gnieździe, umiejscowionym nieopodal gospodarstwa przynosi szczęście. Zabicie bociana lub zniszczenie jego gniazda wiązało się z ostracyzmem społecznym, w tym wygnaniem ze wsi.
Obecnie w Polsce żyje około 47 tysięcy par bocianów. Ich populacja w naszym kraju stale maleje, osiągając spadek w ciągu ostatniej dekady o około 10 proc.
Zobacz również: Historia zatopiona w Jeziorze Czorsztyńskim – niski stan wody odkrywa ruiny wsi Maniowy
Źródło: PolskieRadio24, Zielona Interia
Fot: Canva
Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.