Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Polskie plaże straciły część prestiżowych Błękitnych Flag

Polskie plaże straciły część prestiżowych Błękitnych Flag

Nowa ustawa o Prawie wodnym spowodowała, że aż osiem polskich plaż i kąpielisk utraciło Błękitne Flagi – prestiżowe odznaki przyznawane najlepszym, najbardziej ekologicznym i najczystszym miejscom przeznaczonym do nadmorskiego odpoczynku.

Reklama

Jeszcze w ubiegłym roku polskie kąpieliska mogły poszczycić się 31 Błękitnymi Flagami. Obecnie tych wyróżnień jest 23. Prestiżowe odznaczenie straciła m.in. Lubczyna znajdująca się w gminie Goleniów, będąca kąpieliskiem nad jeziorem Dąbie. Najwięcej Błękitnych Flag utraciły plaże nadbałtyckie znajdujące się w Kołobrzegu, gminie Rewal czy Ustroniu Morskim.

Jak informuje przywoływany przez portal interia.pl reporter stacji RMF FM, w tym przypadku utrata wyróżnień nie wiąże się ze spadkiem jakości kąpielisk. Nowelizacja ustawy o Prawie wodnym zmieniła niektóre przepisy związane z organizacją takich zbiorników wodnych, a także miejsc, które zwyczajowo wykorzystuje się do kąpieli. Z tego względu część tych obiektów musiała w niewielkim stopniu zmodyfikować swoją lokalizację. A to wystarczyło, by utracić otrzymane wcześniej odznaczenie. Błękitną Flagą honoruje się bowiem takie kąpieliska, które mają udokumentowane pomiary przydatności wody prowadzone od co najmniej czterech lat. Utrata odznaczeń jest zatem „zaledwie” efektem zmian techniczno-prawnych.

Swoje wyróżnienia utrzymały m.in. plaże: Międzywodzie (gmina Dziwnów), Śródmieście w Gdyni, Dziwnówek, Dziwnów i Ustka Plaża Wschodnia, a także kąpieliska: w Zieleniewie nad Jeziorem Miedwie (gmina Kobylanka), w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, kąpielisko Morskie Świnoujście-Uznam, Międzyzdroje, Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Dom Zdrojowy Gdańsk, Jelitkowo, Koliba w Sopocie, Władysławowo, Jastrzębia Góra (gmina Władysławowo), Grzybowo, Dźwirzyno, Trzęsacz oraz Pustkowo (gmina Rewal).

Błękitne Flagi od ponad 30 lat przyznawane są przez pozarządową duńską Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE). Inicjatorem utworzenia tego wyróżnienia była jednak Francja, która w 1985 r. postanowiła nagrodzić odznaką Błękitnej Flagi rodzime plaże i kąpieliska, które zastosowały się do akcji związanej z oczyszczaniem ścieków, spełniając przy tym wysokie standardy związane z czystością i jakością wody na obszarze kąpieliska. Pomysł bardzo szybko został podchwycony i już w 1987 r. objął swym zasięgiem teren Europy, aby zachęcić właścicieli kąpielisk do przestrzegania dyrektywy Rady Europejskiej związanej z czystością wód w kąpieliskach.

źródło: interia.pl, blueflag.global

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.