Polskie plaże straciły część prestiżowych Błękitnych Flag

Nowa ustawa o Prawie wodnym spowodowała, że aż osiem polskich plaż i kąpielisk utraciło Błękitne Flagi – prestiżowe odznaki przyznawane najlepszym, najbardziej ekologicznym i najczystszym miejscom przeznaczonym do nadmorskiego odpoczynku.

Jeszcze w ubiegłym roku polskie kąpieliska mogły poszczycić się 31 Błękitnymi Flagami. Obecnie tych wyróżnień jest 23. Prestiżowe odznaczenie straciła m.in. Lubczyna znajdująca się w gminie Goleniów, będąca kąpieliskiem nad jeziorem Dąbie. Najwięcej Błękitnych Flag utraciły plaże nadbałtyckie znajdujące się w Kołobrzegu, gminie Rewal czy Ustroniu Morskim.

Jak informuje przywoływany przez portal interia.pl reporter stacji RMF FM, w tym przypadku utrata wyróżnień nie wiąże się ze spadkiem jakości kąpielisk. Nowelizacja ustawy o Prawie wodnym zmieniła niektóre przepisy związane z organizacją takich zbiorników wodnych, a także miejsc, które zwyczajowo wykorzystuje się do kąpieli. Z tego względu część tych obiektów musiała w niewielkim stopniu zmodyfikować swoją lokalizację. A to wystarczyło, by utracić otrzymane wcześniej odznaczenie. Błękitną Flagą honoruje się bowiem takie kąpieliska, które mają udokumentowane pomiary przydatności wody prowadzone od co najmniej czterech lat. Utrata odznaczeń jest zatem „zaledwie” efektem zmian techniczno-prawnych.

Swoje wyróżnienia utrzymały m.in. plaże: Międzywodzie (gmina Dziwnów), Śródmieście w Gdyni, Dziwnówek, Dziwnów i Ustka Plaża Wschodnia, a także kąpieliska: w Zieleniewie nad Jeziorem Miedwie (gmina Kobylanka), w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim, kąpielisko Morskie Świnoujście-Uznam, Międzyzdroje, Gdańsk Orle, Gdańsk Sobieszewo, Gdańsk Stogi, Dom Zdrojowy Gdańsk, Jelitkowo, Koliba w Sopocie, Władysławowo, Jastrzębia Góra (gmina Władysławowo), Grzybowo, Dźwirzyno, Trzęsacz oraz Pustkowo (gmina Rewal).

Błękitne Flagi od ponad 30 lat przyznawane są przez pozarządową duńską Fundację na rzecz Edukacji Ekologicznej (Foundation for Environmental Education – FEE). Inicjatorem utworzenia tego wyróżnienia była jednak Francja, która w 1985 r. postanowiła nagrodzić odznaką Błękitnej Flagi rodzime plaże i kąpieliska, które zastosowały się do akcji związanej z oczyszczaniem ścieków, spełniając przy tym wysokie standardy związane z czystością i jakością wody na obszarze kąpieliska. Pomysł bardzo szybko został podchwycony i już w 1987 r. objął swym zasięgiem teren Europy, aby zachęcić właścicieli kąpielisk do przestrzegania dyrektywy Rady Europejskiej związanej z czystością wód w kąpieliskach.

źródło: interia.pl, blueflag.global

Dodaj komentarz


You May Also Like

Rząd wystraszył się Unii i zmienił zdanie. Będą wiatraki i dekarbonizacja

Starsi Czytelnicy pamiętają pewnie zabawę z dawnego „Przekroju” pod tytułem „Wytęż wzrok i znajdź x szczegółów, którymi różnią się oba rysunki”. Wytężyliśmy się maksymalnie i poszukaliśmy różnic pomiędzy Krajowym Planem na Rzecz Energii i Klimatu przesłanym Brukseli oraz Polityką Energetyczną Państwa 2040 przeznaczoną na użytek krajowy. Okazało się, że w kilku punktach istotnie się różnią.

Chiny rosną w siłę, eksporterzy ropy tracą na znaczeniu

Chiny pełnią wiodącą rolę w dziedzinie energii odnawialnej i są obecnie największym na świecie producentem, eksporterem i instalatorem paneli słonecznych, turbin wiatrowych, baterii i pojazdów elektrycznych – tak wynika z najnowszego raportu Globalnej Komisji Geopolitycznej Przemian Energii, zaprezentowanego 11 stycznia w Abu Zabi. Na znaczeniu tracą liderzy rynku energetycznego opartego na paliwach kopalnych.