Czy Chiny ograniczą rozwój energetyki solarnej?

Chiny to jeden z czołowych „lwów” światowej energetyki solarnej. W latach 2016-2017 wykazały największą stopę wzrostu fotowoltaiki. W 2017 roku zainstalowano tam aż 53 GW nowych mocy solarnych. Czy 2018 rok będzie podobny? Według Chińskiego Stowarzyszenia Przemysłu Solarnego (ang. China Photovoltaic Industry Association – CPIA) osiągnięcie podobnego wyniku będzie trudne pod wieloma względami.

Zdania wielu analityków i ekspertów są podzielone. CPIA uważa, że gwałtowny wzrost instalacji z 2017 roku oznacza większe prawdopodobieństwo spadku inwestycji w kolejnych roku. Jednak specjaliści IHS Markit twierdzą wręcz przeciwnie – chiński rynek odnawialny będzie dalej rozwijał się na poziomie 50-60 GW rocznie aż do 2022 roku. Na ten rok instytucja przewiduje około 60 GW nowych moc. W ciągu kilku lat chińskie moce solarne mogą powiększyć się o 405 GW, jednak dla Pekinu jest to zaledwie około 20% ogółem zainstalowanych mocy w ramach elektrosystemu.

Analitycy spodziewają się też wielu niespodzianek, na jakie stać akurat chiński sektor energetyczny. Przypomnijmy, że w 2010 roku Państwo Środka zainstalowało w sumie 500 MW mocy solarnych, podczas gdy do 2017 roku ta ilość wzrosła 100-krotnie. Optymiści zauważają, że Chiny mają silną motywację w celu zwiększenia udziału energetyki solarnej w regionalnym miksie energetycznym oraz odnotowują szybki wzrost zdolności produkcyjnych w całym łańcuchu, co przyczynia się często do nadwyżki produkcji.

Pesymiści z kolei wskazują na istniejący obecnie od wielu lat system „zielonych taryf”, które są jedną z głównych form wsparcia rozwoju OZE. W ostatnich trzech latach odnotowano stałe obniżki taryf, dlatego też w przyszłości spodziewane są podobne decyzje władz Chin. Przedstawiciel władz ds. energii w komentarzu dla państwowej agencji prasowej Xinhua wyjaśnił, że decyzja Chin o ograniczeniu wzrostu mocy energii słonecznej i obniżeniu dotacji pomoże sektorowi energetyki solarnej skupić się przede wszystkim na jakości oraz zmniejszeniu obciążeń finansowych dla chińskiego budżetu, ponieważ szybki wzrost inwestycji wiąże się z dużymi kwotami dofinansowań. Polityka ta pomogłaby w rozwiązaniu ogromnych zaległości w dopłatach – szacowanych obecnie na około 120 miliardów juanów (18,75 miliarda dolarów).

Źródła: Reuters, Elektrovesti

Dodaj komentarz

Zapisz się do naszego newslettera

Wysyłamy maksymalnie jedną wiadomość w tygodniu, nie spamujemy!

Czytaj więcej:

W Osieku powstanie farma fotowoltaiczna na potrzeby Grupy Azoty Siarkopol. Kilkanaście tysięcy paneli wyprodukuje rocznie niemal 5 GWh energii

Grupa Azoty Siarkopol wybuduje w Osieku (woj. świętokrzyskie) gigantyczną farmę fotowoltaiczną na własne potrzeby. To pierwsza w Polsce inwestycja firmy we własną elektrownię. Farma powstanie na niezagospodarowanych terenach powstałych po wydobyciu siarki.