Instalacja fotowoltaiczna z magazynem energii

Poznaj orientacyjne koszty

Pomóż w wiosennej migracji płazów!

Pomóż w wiosennej migracji płazów!

Nadeszła wiosna, a wraz z nią rusza masowa migracja płazów. Wybudzone stworzenia wędrują w poszukiwaniu zbiorników wodnych, by rozpocząć gody. Przyrodnicy zachęcają, aby w tym czasie pomagać żabom i ropuchom, chroniąc je przed kołami pojazdów. W Poznaniu po raz 10 organizowana jest Akcja Płotek.

Reklama

Akcje ratowania płazów wdrażane są w zasadzie już na przedwiośniu, gdy temperatura powietrza przekracza 5°C. W tym roku w pierwszą żabę trawną zaobserwowano w Poznaniu już 21 lutego. Żaby i ropuchy po zimowym odrętwieniu rozpoczynają wędrówkę w poszukiwaniu zbiorników wodnych, gdzie rozpoczną gody. Wiosną proces nasila się, najbardziej na przełomie marca i kwietnia. Niestety wiele tysięcy zwierząt ginie wtedy pod kołami samochodów lub nie odnajduje miejsca do rozmnażania.

Jak pomagają płazom w Poznaniu?

W Poznaniu już po raz 10 organizowana jest Akcja Płotek. Jej inicjatorami są: Klub Przyrodników Koło Poznańskie (KPKP), Polski Klub Ekologiczny (PKE), członkowie Sekcji Herpetologicznej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, studenci Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu i chętni wolontariusze. Przy budowie płotków i kontroli pomagają studenci Wydziału Medycyny Weterynaryjnej i Nauk o Zwierzętach Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Wydziału Biologii UAM.

W ciągu dziesięciu lat miłośnicy przyrody pomogli ponad 9000 osobnikom. Największą grupę stanowiły żaby brunatne (prawie 3700) i ropuchy szare (2600). W okresie nasilonej migracji wolontariusze dziennie przenoszą nawet 100 płazów! Pomagają także instytucje, np.: Zarząd Dróg Miejskich w Poznani finansuje zabezpieczenia na ulicach Lutyckiego i Warmińskiej. W ramach akcji prowadzone są także działania edukacyjne.

Jak ty możesz pomóc płazom?

Chcąc pomóc płazom, warto skontaktować się z organizacjami przyrodniczymi we własnym miejscu zamieszkania. Jeśli zauważymy miejsca, w których migrujące płazy są narażone na masowe ginięcie lub nie mają szans na dojście do celu, warto je zgłaszać w Ogólnopolskim Rejestrze Kolizji Drogowych ze Zwierzętami. O newralgicznych przejściach można informować także Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska.

źródło: naukawpolsce.pl

Artykuł stanowi utwór w rozumieniu Ustawy 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wszelkie prawa autorskie przysługują swiatoze.pl. Dalsze rozpowszechnianie utworu możliwe tylko za zgodą redakcji.